Artykuł z komentarzem Marcina Bodzionego (doradca podatkowy w PKF Tax&Legal Chamera Orczykowski Sp.k.) ukazał się 4 maja 2023 r. na stronie prawo.pl.
Wydatki, które podatnik ponosi w związku z nabyciem abonamentu medycznego dla siebie i członków rodziny, nie są związane z działalnością gospodarczą i sprzedażą. Służą zaspokojeniu jego potrzeb osobistych. Tym samym, przedsiębiorca nie odliczy VAT z faktur dokumentujących nabycie takiego abonamentu – potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.
[...]
Potrzeby prywatne podatnika
- Przedmiotowa interpretacja wpisuje się w szeroki nurt pytań, jakie osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze zadają dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej, aby uzyskać potwierdzenie, że dany wydatek może stanowić koszt podatkowy lub też, że można odliczyć VAT z faktury, która dokumentuje jego poniesienie. Na jej przykładzie dobrze widać, że przedsiębiorcy, w tym samozatrudnieni, chcieliby odliczać VAT z faktur dotyczących usług i towarów, które w ich ocenie są nabywane w związku z prowadzoną (i opodatkowaną VAT) działalnością gospodarczą, ale jednak mają dość silny związek ze sferą osobistą – ocenia Marcin Bodziony, doradca podatkowy w Kancelarii PKF Consult.
Ekspert wskazuje, że dyrektor KIS, co do zasady, sprzeciwia się odliczaniu VAT od tego typu wydatków, wskazując, że ich poniesienie nie następuje na potrzeby firmowe czy zawodowe, ale na potrzeby prywatne.
- VAT ma być zaś neutralny dla przedsiębiorców, a nie dla konsumentów. Niemniej jednak, co jakiś czas w prasie branżowej bywa głośno o pojedynczych interpretacjach, w których dyrektor KIS pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych albo odliczyć VAT z faktur dokumentujących nabycie usług lub towarów postrzeganych generalnie jako typowo prywatne. Można tu podać przykłady internetowych twórców formatów wizualnych, którzy nabywają ubrania, kosmetyki itp. albo sportowców kupujących zabiegi medyczne, odżywki czy posiłki regeneracyjne. Swój bój o podatkowe ujęcie garniturów stoczyli też prawnicy, którzy argumentowali, że jest to ich strój roboczy. Stanowisko to nie zyskało jednak szerszej akceptacji w praktyce organów podatkowych oraz orzecznictwie sądów administracyjnych – podkreśla Marcin Bodziony.
Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej www.prawo.pl.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.