Ceny transferowe –
most do bezpiecznego biznesu

Uniknij ryzyka podatkowego i zabezpiecz przyszłość swojego biznesu.

>15 lat doświadczenia w cenach transferowych
Bezpłatne konsultacje z naszym ekspertem w celu ustalenia zakresu obowiązku dokumentacyjnego.
Korzystamy z profesjonalnych krajowych i międzynarodowych baz danych, z których korzystają także urzędy skarbowe.
Ceny transferowe pod kontrolą – ochrona przed ryzykiem podatkowym
Zagadnienia związane z cenami transferowymi stały się w ostatnich latach jednym z najistotniejszych obszarów prawa podatkowego. Wynika to ze szczególnego zainteresowania organów podatkowych transakcjami zawieranymi przez podmioty powiązane z uwagi na ryzyko wykorzystania transakcji wewnątrzgrupowych do zaniżania podstawy opodatkowania lub unikania opodatkowania. Regulacje ustawowe i wydane na ich podstawie akty wykonawcze z zakresu cen transferowych ulegały w ostatnich latach dynamicznym zmianom. Sytuacji nie poprawie także fakt, że interpretacje ogólne oraz objaśnienia podatkowe znajdują się zwykle bardzo długo na etapie projektowym, pozostawiając podatników z licznymi wątpliwościami, co stanowi szczególne wyzwanie dla spółek oraz członków zarządu. Pomoc podatnikom w zadbaniu o to, aby podejmowane działania były bezpieczne z perspektywy wymogów podatkowych, szczególnie w obszarze cen transferowych to właśnie to co oferuje nasza usługa - ceny transferowe. Cennik usług jest ustalany indywidualna dla każdego klienta. W celu otrzymania bliższych informacji, zapraszamy do kontaktu.
Dlaczego dokumentacja cen transferowych jest kluczowa dla Twojej firmy?
Są trzy powody, dla których nie powinieneś jej ignorować
Odpowiednio przygotowana dokumentacja cen transferowych to nie tylko spełnienie obowiązków ustawowych, ale przede wszystkim źródło uzasadnienia, że zawierane transakcje mają charakter rynkowy. Oto trzy główne powody, dla których jest tak istotna:
  • Zgodność z zasadami rynkowymi

    Celem dokumentacji jest uzasadnienie, że warunki transakcji  stosowane w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi odpowiadają standardom rynkowym.

  • Analiza cen transferowych

    Najistotniejsza część dokumentacji, która umożliwia weryfikację,  czy stosowane ceny odpowiadają cenom stosowanym w porównywalnych transakcjach przez podmioty niepowiązane.

  • Uzasadnienie gospodarcze

    Dokumentacja może zawierać szczegółowe uzasadnienie ekonomiczne transakcji, stosowaną strategię gospodarczą oraz spodziewane korzyści.

Dokumentacja cen transferowych
Sporządzenie dokumentacji cen transferowych to kluczowy obowiązek wynikający z obowiązujących regulacji podatkowych, który może zadecydować o potencjalnym zakwestionowaniu rozliczeń z podmiotami powiązanymi przez organy podatkowe. Jednak zrozumienie jej znaczenia i poprawne sporządzenie to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim sposób na zabezpieczenie spółki i członków zarządu przed dotkliwymi sankcjami. Sprawdź, czym dokładnie jest dokumentacja cen transferowych i dlaczego powinieneś zadbać o jej jakość:
Lokalna dokumentacja (Local file)
Zawiera informacje wymagane przez prawo podatkowe m.in. obejmuje szczegółowe opisy transakcji, stron transakcji, dane finansowe, opis analizy funkcjonalnej (podział ryzyk, zaangażowanie aktywów i pełnionych funkcji).
Dokumentacja cen transferowych
Kluczowy element dokumentacji lokalnej przedstawiający analizę cen stosowanych w transakcjach kontrolowanych, mający na celu udowodnienie rynkowości transakcji.
Master file (grupowa dokumentacja cen transferowych)
Dokumentacja sporządzana dla grup kapitałowych, zawierającam.in. opis: grupy, wartości niematerialnych, sytuacji finansowej oraz polityki cen transferowych .

Kontrola podatkowa

Gdy Twoja firma zostaje wezwana do kontroli podatkowej, PKF zapewnia pełne wsparcie w terminowym spełnieniu wymogów narzuconych przez organy kontrolujące. Nasi eksperci dokonują szczegółowej analizy poruszonych kwestii, a także pomagają w przygotowaniu odpowiedzi na pytania i zastrzeżenia skierowane do spółki. Działamy sprawnie, aby zagwarantować ochronę Twoich interesów i minimalizację ryzyka podatkowego.

Postępowania sporne

W przypadku różnic zdań między Twoją firmą a organem podatkowym, PKF oferuje kompleksową reprezentację w postępowaniach spornych. Nasz zespół, składający się z doświadczonych doradców podatkowych, radców prawnych, biegłych rewidentów i analityków finansowych, dysponuje unikalną wiedzą, która może okazać się kluczowa dla obrony Twojej firmy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i sukcesom w wielu postępowaniach, minimalizujemy ryzyko zakwestionowania Twojego stanowiska przez organy podatkowe.

Czy Twoje transakcje są w pełni zgodne z przepisami?

Obowiązkowe raportowanie TPR – zabezpiecz swój biznes przed ryzykiem podatkowym

Nie daj się zaskoczyć kontrolom podatkowym – z PKF zyskujesz pewność i spokój.

Wypełnienie formularza TPR to jeden z kluczowych obowiązków podatników związanych z transakcjami pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz transakcjami z rajami podatkowymi. Prawidłowe raportowanie jest niezbędne, aby uniknąć ryzyka sankcji podatkowych.

  • Czym jest TPR?

    TPR to raport dotyczący transakcji realizowanych między podmiotami powiązanymi oraz transakcji zawieranych przez podatników z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tzw. rajach podatkowych), służący organom do oceny zgodności rozliczeń podatkowych.

  • Jakie transakcje raportuje TPR?

    Obejmuje transakcje kontrolowane, zarówno te wymagające dokumentacji cen transferowych, jak i zwolnione z tego obowiązku, a także transakcje z rajami podatkowymi.

  • Jak pomoże Ci PKF?

    PKF weryfikuje, czy musisz złożyć formularz TPR, a następnie zapewnia wsparcie w jego prawidłowym wypełnieniu zgodnie z przepisami i wytycznymi Ministerstwa Finansów.

Dowiedz się więcej
Oferujemy wsparcie w sporządzaniu analiz porównawczych, których celem jest uzasadnienie, że warunki transakcji między podmiotami powiązanymi są zgodne z zasadami rynkowymi.
Analizy porównawcze oraz modelowanie transakcji
Oferujemy wsparcie w sporządzaniu analiz porównawczych, których celem jest sprawdzenie, czy warunki transakcji między podmiotami powiązanymi są zgodne z zasadami rynkowymi.
- Pożyczki
- Gwarancje wewnątrzgrupowe
- Cash pooling
- Licencje na znak towarowy
- Transakcje usługowe i towarowe
  • Profesjonalne bazy danych

    Korzystamy z baz obejmujących rynki polskie i międzynarodowe, dostosowanych do specyfiki transakcji.

  • Odpowiedni dobór dokumentów

    Dbamy o to, aby porównywane dane spełniały kryterium porównywalności w stosunku do analizowanej transakcji.

  • Dokładna analiza

    W toku analizy doświadczony zespół szczegółowo weryfikuje wszystkie niezbędne dane tak aby jej wynik prezentował przedział rynkowych cen stosowanych w transakcjach zawieranych przez podmioty niepowiązane.

Czym jest polityka cen transferowych?
Polityka cen transferowych to zestaw wytycznych opracowanych w grupie podmiotów powiązanych, mających na celu optymalne zarządzanie transakcjami oraz regulowanie zasad ustalania cen transferowych pomiędzy tymi podmiotami. Prawidłowo przygotowana polityka cen transferowych zapewnia transparentność oraz spójność wewnątrzgrupowych rozliczeń.
Korzyści z polityki cen transferowych

Polityka cen transferowych ustala spójne zasady dla transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, co zapewnia przejrzystość, ogranicza ryzyko błędnych decyzji i chroni przed nieprawidłowościami finansowymi.

Dlaczego potrzebujesz polityki cen transferowych?

Zmieniające się standardy prawne, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, sprawiają, że opracowanie i wdrożenie polityki cen transferowych jest koniecznością. Zapewnia zgodność z obecnymi przepisami oraz zabezpiecza przed przyszłymi zmianami regulacji.

Polityka cen transferowych to zebrane w jednym miejscu informacje na temat grupy kapitałowej, jej działalności operacyjnej i zawieranych transakcji, które mogą być przydatne podczas kontroli podatkowych.

Jak możemy pomóc?

Zespół ekspertów PKF Tax&Legal oferuje przegląd oraz ocenę Twojej polityki cen transferowych, aby upewnić się, że spełnia ona wymogi prawa i nie generuje ryzyka. Dodatkowo, możemy stworzyć politykę cen transferowych od podstaw, dostosowaną do specyfiki Twojej firmy.

Uprzednie Porozumienia Cenowe (APA)

Uprzednie Porozumienia Cenowe (Advance Pricing Arrangements) to inaczej formalne umowy zawarte między podatnikiem a organem podatkowym, dotyczące ustalenia cen transakcyjnych stosowanych w relacjach z podmiotami powiązanymi. W ramach APA, organ podatkowy akceptuje wybór i sposób stosowania metody weryfikacji ceny transferowej, co zapewnia podatnikom ochronę przed ryzykiem podatkowym związanym z transakcjami wewnątrzgrupowymi.

Korzyści wynikające z APA
  • Ochrona przed korektą cen transferowych – transakcje objęte APA są chronione przed późniejszymi korektami wycen ze strony organów podatkowych.
  • Brak obowiązku dokumentacji – dla transakcji objętych porozumieniem nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.
  • Uniknięcie podwójnego opodatkowania – w przypadku porozumień dwustronnych lub wielostronnych podatnik zyskuje gwarancję uniknięcia podwójnego opodatkowania, dzięki zatwierdzeniu warunków transakcji przez organy podatkowe więcej niż jednego kraju.
Rodzaje Uprzednich Porozumień Cenowych
  • Jednostronne – porozumienie między podatnikiem a Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Ogranicza ryzyko w odniesieniu do transakcji między podmiotami krajowymi.
  • Dwustronne – zawierane są przez ministra finansów z organem podatkowym właściwym dla drugiej strony transakcji. Porozumienie obejmuje także organ podatkowy drugiego państwa, w którym funkcjonuje podmiot powiązany.
  • Wielostronne – zawierane są przez ministra finansów z organem podatkowym właściwym dla drugiej strony transakcji. Dotyczy więcej niż dwóch państw, w których działają podmioty powiązane.
Jak możemy pomóc?

Specjaliści PKF oferują kompleksowe wsparcie w procedurze uzyskania Uprzednich Porozumień Cenowych (APA), obejmujące:

  • Kontakt z Krajową Administracją Skarbową – reprezentujemy Państwa w relacjach z organami podatkowymi.
  • Przygotowanie wniosku – pomagamy w opracowaniu niezbędnych materiałów i dokumentacji.
  • Wsparcie w odpowiedzi na pytania KAS – udzielamy niezbędnych wyjaśnień na każdym etapie postępowania.
  • Uzyskanie decyzji APA – przeprowadzimy Państwa przez cały proces, aż do otrzymania finalnej decyzji.
Zarządzamy przez transparentność.
Stworzymy kompleksową strategię cen transferowych, dbając o zgodność, bezpieczeństwo i spokój Twojej firmy w relacjach z organami podatkowymi.
Aneta Nędzyńska-Moczyróg
Doradca Podatkowy
Doradca ds. Cen Transferowych
+48 601 592 863
* Pola oznaczone gwiazdką muszą być wypełnione.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych, w zależności od przedmiotu zapytania ofertowego, będzie PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k., PKF BPO Sadowska – Malczewska Sp. z o.o. Sp. k., PKF Tax&Legal Chamera Orczykowski Sp. k., PKF Advisory Sp. z o. o. lub PKF Brevells Cekiera Sp. k., wszystkie z siedzibą przy ul. Orzyckiej 6/1B, 02-695 Warszawa. Pani / Pana dane będą przetwarzane w celu obsługi skierowanego zapytania. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani / Panu prawach oraz o danych kontaktowych Administratorów,znajduje się w naszej Polityce Prywatności.
Baza wiedzy PKF