24 maja 2016 r. odbyła się konferencja "Tworzenie polityki informacyjnej" organizowana przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. W debacie panelowej zatytułowanej "Analiza wewnętrznych zdarzeń mających wpływ na spółkę" wziął udział Mariusz Kuciński, Partner PKF Consult. |
W ramach tego panelu dyskusyjnego, Mariusz Kuciński odnosił się do kwestii najbardziej bliskich i znanych audytorom i doradcom tj. jak ocenić i przeanalizować które z spośród zdarzeń (i w jakim momencie) są istotne i z punktu widzenia nowych regulacji powinny zostać zaraportowane.
Zwrócono uwagę na fakt konieczności przeprowadzenia dogłębnej analizy wraz z oszacowaniem wrażliwości poszczególnych pozycji i wskaźników np. wynik netto, zysk operacyjny, przychody, struktura bilansu EBITDA czy przepływy pieniężne. Taka analiza umożliwi identyfikację czynników ryzyka, ich skutków, pozwoli również na zaprojektowanie systemu monitorowania i analizy krytycznych wartości dla poszczególnych wskaźników, co z kolei umożliwi zaprojektowanie podstawowych mechanizmów kontrolnych niezbędnych w procesie szybkiej identyfikacji zdarzeń potencjalnie podlegających raportowaniu. Świadomość i wiedza w zakresie kierunków i zakresu wpływu poszczególnych zdarzeń gospodarczych pozwoli również na lepsze i właściwsze wskazanie poziomu istotności oraz pozycji względem której będziemy go mierzyć. Omawiając te kwestie odniesiono się również do umów ramowych, o współpracy oraz wieloletnich, zwracając przy tym uwagę na konieczność monitorowania momentu w którym współpraca z kontrahentem wypełni przesłanki znaczących transakcji podlegających upublicznieniu.
Kolejną kwestią w dyskusji był problem ustalenia w którym momencie w przypadku procesu tworzenia rezerw i szerzej w procesach dokonywania wszelkich innych szacunków włączając odpisy aktualizując wartość aktywów czy wyceny składników aktywów i pasywów wycenianych w wartościach godziwych, jest ten czas aby zdarzenie zostało podane do publicznej wiadomości. Mariusz Kuciński przedstawił stanowisko iż proces ten kończy się w chwili w której zarząd lub upoważniona do tego osoba/osoby podejmują decyzję o zatwierdzeniu wartości szacunku i ujęcia jego skutku w księgach. W tym momencie emitent posiada już precyzyjną informację w zakresie wartości i kierunku wpływu na wynik finansowy. Zwrócił uwagę, iż moment ten nie może być jednak za bardzo przyspieszany, nie może to być w momencie np. złożenia wniosku przez komisję osobę odpowiedzialną za zagadnienie ale musi być poprzedzone przewidzianą w danej organizacji procedurą weryfikacji i zatwierdzenia przez upoważnione osoby. Do momentu zatwierdzania nie są bowiem znane ostateczne skutki i wartości. Konkludując w przeważającej części przypadków moment publikacji powinien być znacz nie wcześniejszy niż moment publikacji raportu okresowego.
Konferencja skierowana była do działów relacji inwestorskich oraz osób zajmujących się w spółce tworzeniem polityki informacyjnej.
Poniżej galeria zdjęć z konferencji:
Szybki kontakt 1/3
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.