PKF Polska, jedna z największych firm audytorsko-konsultingowych w Polsce, znacząco wzmacnia zasoby odpowiedzialne za atestację i doradztwo ESG. To odpowiedź na wchodzące w życie regulacje i idący za tym wzrost zainteresowania usługami związanymi z ESG.
Wchodzące w życie regulacje wynikające z dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD – 2022/2464/UE), uchwalone jeszcze w 2022 r., oznaczają, że raportowanie ESG dla części podmiotów staje się obowiązkowe. Wpływa to na zapotrzebowanie na usługi doradztwa i atestacji. Z tego powodu PKF Polska zwiększa inwestycje w tym obszarze.
– Od kilkunastu miesięcy wśród naszych klientów widzimy wzrost zainteresowania tematyką zrównoważonego rozwoju. Dlatego PKF Polska powołało departament dedykowany ESG i systematycznie rozwija kompetencje doradców i audytorów. Sfinansowaliśmy studia podyplomowe poświęcone tej tematyce kilkunastoosobowej grupie kluczowych pracowników. Do tego inwestujemy w szkolenia i jesteśmy w trakcie rekrutacji kolejnych doświadczonych ekspertów. Poza tym rozpoczęliśmy współpracę z firmami IT, zwiększając inwestycje w systemy informatyczne przeznaczone do raportowania i atestacji ESG – informuje Ewa Jakubczyk-Cały, Partner Zarządzający PKF Polska.
Eksperci PKF Polska wskazują, że inwestycje te są niezbędne, ponieważ od obowiązkowego raportowania ESG zgodnie z Dyrektywą CSRD nie da się już uciec, a czasu na przygotowania pozostało niewiele.
– Obowiązki związane z raportowaniem ESG są nieuniknione. W początkowej fazie będą dotyczyć największych spółek giełdowych, banków, firm ubezpieczeniowych oraz spółek szykujących się do wejścia na parkiet, ale w nadchodzących latach grupa firm i podmiotów objętych obowiązkiem raportowania będzie szybko się powiększać. Według naszych szacunków w 2025 r. swoje raporty będzie musiało złożyć około 300 jednostek, ale już w 2026 r. obowiązkowym raportowaniem za 2025 rok objętych zostanie już ponad 3 tys. przedsiębiorstw – zauważa Mariusz Kuciński, Partner PKF Polska.
To jednak nie koniec, bo w kolejnych latach raportowanie ESG dotyczyć będzie coraz większej liczby podmiotów. Małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie będą mogły jeszcze skorzystać z dwuletniego okresu wyłączenia i rozpocząć raportowanie ESG najpóźniej za rok 2028. Eksperci PKF Polska wskazują jednak, że już teraz warto rozpocząć przygotowania zmierzające do wprowadzenia zasad zrównoważonego rozwoju i wpisania ich w strategię spółki.
– Żeby sporządzić raport ESG za rok 2025 wymaga się od spółek agregacji danych od 1 stycznia 2025. To oznacza, że najpóźniej w końcówce 2024 roku trzeba opracować strategię ESG – przypomina Mariusz Kuciński, Partner PKF Polska.
Dyrektywa CSRD wymaga, aby raporty z zakresu zrównoważonego rozwoju były atestowane przez biegłych rewidentów zgodnie ze standardami przyjętymi przez Komisję Europejską. Pierwsze zlecenia atestacji dotyczyć będą raportów za 2024 rok, a informacje w nich zawarte zostaną opublikowane już w 2025 roku.
Może Cię zainteresować
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.