3 września 2015 r. w Warszawie w siedzibie PKF Consult odbył się Panel Ekspertów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, w którym wzięli udział:
- Dr Marcin Jędrasik- Naczelnik Wydziału Analiz Systemowych, Departament Wsparcia Projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju;
- Mirosława Cienkowska- Wiceprezes Zarządu PKF Consult Sp. z o.o., Biegły rewident;
- Małgorzata Kuś-Konieczna- Koordynatorka projektu systemowego PARP "Partnerstwo publiczno-prywatne”;
- Dr Rafał Cieślak - Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz;
- Przemysław Szulfer – Dyrektor Finansowy, Warbud S.A.;
- Tomasz Jagusztyn-Krynicki - Fundacja Centrum PPP.
Moderatorem tego Panelu była Małgorzata Godlewska – Menadżer ds. PPP w PKF Consult i doktorant Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Przedmiotem dyskusji i wymiany podglądów pomiędzy Ekspertami PPP podczas panelu były następujące zagadnienia:
1. PPP a fundusze unijne - dlaczego partnerstwo publiczno-prywatne nie cieszy się w Polsce podobnym powodzeniem jak fundusze unijne? Czy PPP ma szanse po 2020 roku zastąpić w Polsce fundusze unijne?
2. Przeszkody na drodze do rozwoju PPP w Polsce - co hamuje rozwój PPP w Polsce, jakie czynniki? Jakie są bariery rozwoju PPP po stronie publicznej, a jakie po stronie prywatnej?
3. PPP - czy ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym w obecnym kształcie wspiera rozwój PPP? Dlaczego realizujemy w Polsce tak mało projektów PPP?
4. Nowelizacja ustawy PPP - czy zmiana ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym pozwoli zniwelować lukę w finansowaniu niezbędnej infrastruktury publicznej?
5. PPP szansą rozwoju dla MSP - czy partnerstwo publiczno-prywatne jest realną szansą dla MSP na ich rozwój, czy PPP jest tylko dla dużych przedsiębiorstw?
6. Koszty transakcyjne, a PPP - czy są mierzone, czy wiedza ile wynoszą ma wartość dodaną dla strony publicznej i/lub prywatnej?
7. System zamówień publicznych w Polsce - czy planowane zmiany w przepisach dot. prawa zamówień publicznych związane z implementowaniem w przyszłym roku nowych dyrektyw uzdrowią nasz system zamówień publicznych wypatrzony ponad 50 nowelizacjami obecnej ustawy?
8. Bariery związane z udziałem MSP w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych - jakie przepisy Prawa zamówień publicznych najbardziej utrudniają dostęp MSP do rynku zamówień publicznych?
9. Pozycja MSP na rynku zamówień publicznych - czy prawo zamówień publicznych powinno preferować MSP jak to ma miejsce w USA, gdzie przetargi o małej wartości są rezerwowane dla MSP?
10. MSP jako generalni wykonawcy robót budowlanych - czy MSP mają potencjał, aby z podwykonawców stać się generalnymi wykonawcami robót budowlanych czy też rola generalnego wykonawcy jest zarezerwowana tylko dla dużych przedsiębiorstw?
Szybki kontakt 1/3
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.