Fragmenty wywiadu z ekspertką PKF (Ewa Jakubczyk - Cały - Partner Zarządzający PKF) ukazał się 16 kwietnia 2025 r. na stronie bankier.pl.
Jak zwiększyć udział kobiet we władzach spółek giełdowych? To pytanie otworzyło pierwszy panel z cyklu Women’s Index Roundtable, zorganizowanego przez Klub Inwestorek Indywidualnych przy współpracy Związku Banków Polskich oraz inicjatywy Kobiety w Finansach.
Spotkanie odbyło się pod patronatem medialnym Bankier.pl i zgromadziło grono ekspertek i ekspertów rynku kapitałowego, którzy szukali odpowiedzi nie tylko w regulacjach, ale przede wszystkim — w trwałej zmianie kulturowej.
W centrum dyskusji znalazła się unijna dyrektywa, która ma wymusić większą reprezentację kobiet w zarządach i radach nadzorczych spółek publicznych. Jak podkreśliła Agnieszka Wachnicka, wiceprezeska Związku Banków Polskich, jej rola jest przejściowa, ale kluczowa:
– Mało kto mówi o tym, że to jest tymczasowe. Ona ma zainicjować zmianę kulturową. Promować równość i pokazać wartość dodaną, obalając stereotypy, które wokół niej narosły.
To właśnie stereotypy i opór wobec zmian były jednym z głównych tematów. Ewa Jakubczyk-Cały, partnerka zarządzająca w PKF Polska, wyraziła zdecydowane poparcie dla regulacji:
– Jestem absolutnie za przyjęciem dyrektywy. Bez niej zmiany będą trwały 40 lat, a nie cztery. Samą edukacją tego nie osiągniemy. Ewa Jakubczyk-Cały podkreśliła, że kluczowe dla kobiet nie jest wsparcie, lecz brak barier blokujących ich rozwój – często stawianych nieświadomie przez dominującą większość.
Z kolei Bartosz Graś, adwokat i partner w kancelarii Graś i Wspólnicy, zwrócił uwagę na potrzebę wyjścia poza ogólnikowe hasła, by zrozumieć, jakie konkretne mechanizmy będą wdrażane. Zaapelował, aby w dyskusji bazować na twardych danych, które będą odpierać emocjonalne argumenty przeciwników równości:
– Dla mnie przemawiają cyfry. Nie obawiajmy się indeksów – to one przemawiają do rozsądku, weryfikują rzeczywistość i obalają zakorzenione stereotypy. Dyrektywa nie służy faworyzowaniu kogokolwiek, lecz wyrównywaniu szans i tworzeniu środowiska, w którym kompetencje, a nie płeć, decydują o miejscu przy stole.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że regulacje są tylko punktem wyjścia. Zmiana nastąpi wtedy, gdy transparentność procesów rekrutacyjnych i rzeczywista praca nad kulturą organizacyjną staną się standardem, a nie wyjątkiem. Owocem spotkania mają być konkretne rekomendacje dla rynku, regulatorów i organizacji branżowych. Rozważane jest również opracowanie raportu podsumowującego najważniejsze postulaty i wnioski.
Ewa Kumorek-Fedor, prezeska Klubu Inwestorek Indywidualnych zauważyła i pokreśliła z kolei postulat wielu uczestniczek tego wydarzenia, że w przyszłości, przy stole Women’s Index Roundtable powinien również mocno wybrzmieć głos przedstawicieli Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego czy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
O tym, jak wyglądała dyskusja „na żywo”, co poruszyło emocje, a co wzbudziło kontrowersje — w relacji z debaty, która już wkrótce na łamach Bankier.pl.
Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej www.bankier.pl.

PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.