Artykuł autorstwa eksperta PKF (Konrad Stanek - Prawnik, Specjalista ds. podatków), został opublikowany 07 stycznia 2015 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita".
Zgodnie z ustawą z dnia 26 września 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1563) od 1 stycznia 2015 roku przeobrażaniu ulegnie zarówno forma wysyłki deklaracji do urzędu skarbowego, jak i termin składania zeznania. Wprowadzone zmiany mają zapewnić mniejszą ilość błędów w zeznaniach podatkowych, a także usprawnić elektroniczną wymianę informacji.
Do wyboru
Każda osoba, która w roku podatkowym uzyskała przychody podlegające opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest zobowiązana złożyć roczne zeznanie podatkowe. Dotyczy to również osób, które z tytułu prowadzonej działalności w roku podatkowym uzyskały stratę – dzięki temu podatnik będzie mógł ją odliczyć w kolejnych latach tj. w ciągu pięciu lat i maksymalnie do 50% straty rocznie.
W przypadku gdy płatnikiem jest podmiot rozliczający od 1 do 5 podatników może on wybrać formę wysyłki do urzędu skarbowego tj. tradycyjną (papierową) lub elektroniczną. Jeżeli jednak płatnik zdecyduje się na wysyłkę w formie papierowej przyśpieszeniu ulegnie termin składania druków – nie będzie to tak jak dotychczas koniec lutego, ale koniec stycznia. W 2015 roku ostatni dzień stycznia przypada w sobotę w związku z tym termin ulega przedłużeniu do 2 lutego 2015 r. Zmianie nie ulegnie natomiast termin na złożenie deklaracji w formie elektronicznej w przypadku płatnika rozliczającego od 1 do 5 podatników – tak jak w ubiegłym roku będzie to koniec lutego 2015 r. Czas na przekazanie informacji podatnikowi przez płatnika pozostaje bez zmian – to koniec lutego (ostatni dzień lutego także przypada w sobotę, dlatego też termin ten ulegnie przedłużeniu do 2 marca 2015 roku).
Więksi przez internet
Zgodnie z Ordynacją podatkową płatnik, który rozlicza 6 i więcej podatników nie ma możliwości składania druków w formie papierowej do urzędu skarbowego. Deklaracje są przesyłane przez internet za pomocą podpisu elektronicznego tzw. e-podpisu, lub wysłane za pomocą profilu ePUAP. Płatnik natomiast może przekazać informację podatnikowi zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej z e-podpisem, jak dotychczas do końca lutego.
Gdy płatnikiem jest biuro rachunkowe, które przesyła deklaracje podatkowe na rzecz swoich klientów i w ich imieniu, tak jak w przypadku płatnika rozliczającego 6 i więcej podatników, deklaracja do urzędu skarbowego obowiązkowo musi zostać złożona w formie elektronicznej.
Terminy przekazania deklaracji do urzędu skarbowego i do podatnika w 2015 roku:
- PIT-11 - do US przekazywana w formie papierowej do 2 lutego 2015 r., zaś w formie elektronicznej do 2 marca 2015 r.; Podatnikowi przekazana w formie papierowej bądź elektronicznej do 2 marca 2015 r.
- PIT-4R - do US przekazywana zarówno w formie papierowej lub elektronicznej do 2 lutego 2015 r.; Nie zostaje przekazywana podatnikowi
- PIT-8C - do US przekazywana w formie papierowej do 2 lutego 2015 r., zaś w formie elektronicznej do 2 marca 2015 r.; Podatnikowi przekazana w formie papierowej bądź elektronicznej do 2 marca 2015 r.
- PIT-8AR - do US przekazywana zarówno w formie papierowej lub elektronicznej do 2 lutego 2015 r.; Nie zostaje przekazywana podatnikowi
- PIT-R - do US przekazywana w formie papierowej do 2 lutego 2015 r., zaś w formie elektronicznej do 2 marca 2015 r.; Podatnikowi przekazana w formie papierowej bądź elektronicznej do 2 marca 2015 r.
- Informacja IFT - do US przekazywana w formie papierowej do 2 lutego 2015 r., zaś w formie elektronicznej do 2 marca 2015 r.; Podatnikowi przekazana w formie papierowej lub elektronicznej do 2 marca 2015 r.
Ministerstwo Finansów dodatkowo udostępni tzw. Uniwersalną Bramkę Dokumentów (UBD), która umożliwi złożenie w czasie jednorazowej transmisji danych do 20 tys. sztuk PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40, a także pobranie dla całej wysyłki jednego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).
Składanie własnych zeznań podatkowych
Zmianie nie ulegają natomiast zasady przesyłania własnych deklaracji PIT, tzn. wciąż można je wysyłać w formie pisemnej lub w formie elektronicznej. W tym przypadku nie ma potrzeby dokonania e-podpisu. Wymagana jest natomiast weryfikacja podatnika poprzez podanie danych personalnych tj. NIP lub PESEL (w zależności od podatnika), pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota uzyskanego przychodu, która to została wskazana w zeznaniu bądź rocznym odliczeniu podatku za rok podatkowy dwa lata wcześniejszy aniżeli rok w którym jest składany dokument w formie elektronicznej. Złożenie deklaracji w formie elektronicznej dokonane w terminie jest urzędowo potwierdzone.
W przypadku PIT-16A, PIT-19A, PIT-28 zeznanie podatkowe należy złożyć do 2 lutego 2015 r. Zeznanie za pracownika tj. PIT-40 i ZUS za świadczeniobiorcę tj. PIT-40A, podatnik ma obowiązek złożyć do 2 marca 2015 roku. Zeznania z prowadzonej działalności, z podatku linowego, z pracy, z giełdy i z nieruchomości tj. PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, przesłać należy do końca kwietnia 2015 roku.
Podatnicy składający deklaracje w formie tradycyjnej tj. papierowej ograniczeni są godzinami pracy urzędów skarbowych. Inaczej wygląda sytuacja podatników, składających zeznania w formie elektronicznej. Podatnicy CI na złożenia zeznania w ustawowym terminie mają czas do godz. 23:59 ostatniego przewidzianego dnia. Nie wolno przy tym zapominać, że nieterminowo złożona deklaracja podatkowa jest wykroczeniem bądź przestępstwem co wiąże się z możliwością nałożenia na podatnika sankcji karno-skarbowych.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.