Zarządca nieruchomości Skarbu Państwa podatnikiem podatku od nieruchomości

02.05.2013

Artykuł autorstwa eksperta PKF (Paweł Brodziak), został opublikowany 23 września 2011 r. na portalu wnp.pl.

Problem, czy podatek od nieruchomości płaci zakład budżetowy, na którego rzecz przedstawiciel Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego ustanowił zarząd nieruchomością, czy też podatek powinien zapłacić najemca, który zawarł umowę najmu z tym zarządcą, był przedmiotem rozstrzygnięcia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 24.08.2011 r., sygn. akt I SA/Gd 458/11.

Stan faktyczny sprawy był następujący: podatnik korzystał z garaży na podstawie umowy najmu zawartej z Przedszkolem Miejskim w zamian za wynagrodzenie. Nieruchomości będące przedmiotem najmu zostały oddane Przedszkolu w trwały zarząd na podstawie stosownej decyzji wydanej przez Zarząd Miasta. Jednakże podatek od rzeczonych nieruchomości Prezydent Miasta ustalił w drodze decyzji najemcy.

Rozstrzygnięcie Sądu dotyczyło wykładni art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.) wspartej treścią przepisów ustawy o gospodarcze nieruchomościami. Stosownie do treści przepisu art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.o.l. obowiązek w podatku od nieruchomości ciąży na ich posiadaczach, jeśli ich posiadanie wynika z umowy z właścicielem lub Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa (tu następcą jest Agencja Nieruchomości Rolnych), innego tytułu prawnego lub bez niego. Przykładem takiego tytułu jest, w ocenie Sądu, decyzja o przekazaniu nieruchomości w trwały zarząd jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. W ślad za poglądem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażonego w wyroku z dnia 5 września 2006 r. (II FSK 1090/05), również WSA w Gdańsku potwierdził, iż przekazanie nieruchomości w trwały zarząd jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, skutkuje tym, iż podatnikiem podatku od nieruchomości będzie podmiot, na rzecz którego przedstawiciel Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego ustanowił zarząd nieruchomością. Sytuacja ta nie zmieni się również w przypadku, gdy zarządca odda nieruchomość posiadaczowi zależnemu na podstawie umowy najmu lub dzierżawy, gdyż stroną takiej umowy pozostaje nadal zarządca. Powołując się na treść art. 43 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, Sąd potwierdził, że trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną. Oddanie w trwały zarząd nieruchomości jednostki samorządu terytorialnego zakładowi komunalnemu czyni ten podmiot (w tej sprawie Przedszkole Miejskie) posiadaczem tej nieruchomości i to właśnie ten podmiot jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Ponadto w przedmiotowej sprawie umowa najmu zawarta była z podmiotem posiadającym nieruchomość w trwałym zarządzie, a nie bezpośrednio z jednostką samorządu terytorialnego, a to skutkuje niemożnością zastosowania przepisu art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) u.p.o.l. i obciążenia podatkiem od nieruchomości najemcy.

Powyższe argumenty przesądziły o uchyleniu zaskarżonej przez podatnika decyzji, jednak orzeczenie nie jest prawomocne.

Skontaktuj się z nami
Agnieszka  Chamera</br> Podatki
Agnieszka Chamera
Podatki
Partner Zarządzający PKF Tax&Legal +48 609 331 330

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.