Alert autorstwa eksperta PKF (Aneta Nędzyńska-Moczyróg - Doradca Podatkowy, Departament Cen Transferowych).
Poprawna identyfikacja grona podmiotów powiązanych jest pierwszym krokiem do prawidłowego rozpoznania przez podatnika ciążących na nim obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych. Powiązania pomiędzy Spółką a osobami wchodzącymi w skład organów zarządczych lub kontrolnych, są jednymi z częściej pomijanych, podczas gdy wypłata wynagrodzenia na rzecz wspominanych osób stanowi transakcję kontrolowaną w rozumieniu przepisów o cenach transferowych i w związku z tym może podlegać obowiązkom dokumentacyjnym i sprawozdawczym.
Poza podstawowymi i zwykle oczywistymi powiązaniami o charakterze kapitałowym, ustawy o podatkach dochodowych wskazują na powiązania o charakterze osobowym, do których poza relacjami rodzinnymi, należą powiązania funkcyjne determinowane przez faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej.
Zdaniem Dyrektora KIS wyrażonym w Interpretacji indywidualnej z dnia 28 października 2022 roku o sygn. 0114-KDIP2-2.4010.17.2022.3.RK, Zarząd i Rada Nadzorcza będące organami Spółki posiadają pełnię kompetencji w zakresie prowadzenia, reprezentowania, nadzoru i kontroli Spółki. Tym samym, osoby pełniące te funkcje mają możliwości wywierania wpływu na decyzje Spółki oraz istotnego wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych w Spółce. Co istotne, w powiązaniach tego rodzaju należy brać pod uwagę faktyczny udział w zarządzaniu lub kontroli. Taką rolę można przypisać nie tylko Członkom Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki, ale np. dyrektorowi finansowemu czy dyrektorowi sprzedaży.
Należy mieć również na uwadze, że ustalenie zasad wypłaty wynagrodzenia przez Spółkę na rzecz poszczególnych Członków Zarządu lub Rady Nadzorczej, przed podjęciem funkcji przez te osoby nie wpływa na brak powiązań, ponieważ wypłata wynagrodzenia następuje w momencie zaistnienia powiązań, tj. już w momencie objęcia tych funkcji.
Wynagrodzenie wypłacane osobom funkcyjnym, z zasady dotyczy usług zarządczych i kontrolnych oraz usług o podobnym charakterze, a zatem próg istotności dla tego typu transakcji wynosi 2 mln zł netto. Wartość ta powinna być odnoszona do wartości transakcji o charakterze jednorodnym badanej pod kątem m.in. istotnych funkcji, aktywów, ryzyk, sposobu kalkulacji ceny, a także warunków płatności, co może oznaczać konieczność sumowania wynagrodzeń wypłacanych na rzecz poszczególnych osób.
Przekroczenie ustawowego progu powoduje powstanie obowiązku ujęcia takiej transakcji w formularzu TPR-C, a w przypadku braku prawa do zwolnienia dokumentacyjnego, również obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Wobec zbliżających się terminów na realizację wspomnianych obowiązków dla transakcji realizowanych w 2023 roku, rekomendujemy zweryfikowanie wysokości wynagrodzeń wypłacanych na rzecz członków Zarządu i Rady Nadzorczej podatnika, tak aby uniknąć ryzyka sporządzenia niekompletnej dokumentacji cen transferowych i grążących z tego tytułu sankcji.
Sezon na ceny transferowe trwa cały rok
Dowiedz się więcej »
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.