Wykazywane przez podatników zwroty z tytułu podatku VAT wciąż podlegają kwestionowaniu przez organy podatkowe, ze szczególnym naciskiem na pozbawienie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabyć dokonywanych, zdaniem fiskusa, od nierzetelnych kontrahentów. Kluczowym elementem wykorzystywanym przez organy skarbowe są zarzuty braku dochowania należytej staranności przez przedsiębiorców podczas procesu weryfikacji kontrahentów i samych transakcji, a w konsekwencji zarzuty udziału w karuzeli podatkowej celem wyłudzenia podatku VAT.
Jak wskazuje najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych (wyrok WSA w Łodzi z 25.06.2019 r., sygn. akt I SA/Łd 218/19) to zadaniem organów podatkowych jest przeprowadzenie takiego postępowania dowodowego, z którego jasno będzie wynikać, na podstawie jakich obiektywnych przesłanek podatnik powinien był podejrzewać, że jego kontrahenci dopuścili się oszustwa podatkowego. W szczególności organ zobligowany jest wyjaśnić, na czym polegał mechanizm oszustwa, jakie korzyści majątkowe uzyskał podatnik oraz jakim konkretnie obowiązkom uchybił kontrahent. Na organach ciąży obowiązek przeprowadzenia rzeczowej analizy i logicznego wnioskowania na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego.
...
Pełny artykuł znajduje się poniżej
Do otwierania plików PDF potrzebny jest program Adobe Reader [pobierz Adobe Reader].
Pliki do pobrania
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.