Polski rząd wprowadził tzw. Polską Strefę Inwestycji. Program ten stanowi rozszerzenie Specjalnych Stref Ekonomicznych – ulgi podatkowe są dostępne dla inwestycji w każdej lokalizacji w Polsce. Cała Polska stała się jedną strefą ekonomiczną.
Informacje ogólne
Strefa dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw
Najważniejsze zmiany w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych
Kto może skorzystać z Polskiej Strefy Inwestycji?
Korzyści
Kryteria uzyskania pomocy publicznej
Wątpliwości
Jak skorzystać?
Kwestią budzącą wątpliwości jest ustalenie czy zwolnieniu z CIT/PIT podlega:
- dochód z całego zakładu, znajdującego się na terenie wskazanym w decyzji o wsparciu, w ramach przedmiotu działalności ujętego w decyzji.
- dochód wygenerowany jedynie w ramach projektu inwestycyjnego, stanowiącego podstawę do uzyskania decyzji o wsparciu.
W świetle wyroków WSA obecnie dominuje podejście pierwsze, tj. zwolnienie dochodu z całego zakładu. Natomiast w Interpretacji Ogólnej MFIiR z dnia 25 października 2019 r. nr DD5.8201.10.2019 wskazano, że w tym zakresie koniecznym jest zweryfikowanie powiązań między nową inwestycją a dotychczasową działalnością prowadzoną w zakładzie i m.in. w zależności od występowania tych powiązań określa się zakres zwolnienia.
1. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 lutego 2020 r. sygn. akt I SA/Po 816/19
Zwolnieniu podlega cały dochód osiągnięty w ramach tej działalności gospodarczej, z którą nowa inwestycja pozostaje w ścisłym nierozerwalnym związku, o ile jej przedmiot został określony w decyzji o wsparciu. Przedstawiony sposób i zakres stosowania i przepisów art. 17 ust. 1 pkt 34a u.p.d.o.p. i art. 21 ust. 1 pkt 63b u.p.d.o.f. umożliwia skorzystanie z prawa do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiąganych z nowych inwestycji wytwarzających dochód samodzielnie i niezależnie od inwestycji istniejących, jak i dochód pochodzący z inwestycji nowych i istniejących, gdy inwestycje te są ściśle powiązane.
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 marca 2020 r., sygn. akt I SA/Łd 837/19
Z art. 17 ust. 1 pkt 34a i art. 17 ust. 4 u.p.d.o.p. nie wynika, że warunkiem zwolnienia jest osiągnięcie dochodu z konkretnej inwestycji wymienionej w decyzji o wsparciu. Przepisy podatkowe nie przewidują obowiązku ustalenia wyniku podatkowego osiągniętego jedynie w ramach projektu inwestycyjnego, na który uzyskano decyzję o wsparciu.
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 września 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 1228/19
Sens decyzji o wsparciu polega nie tylko na charakterystyce nowej inwestycji i ustaleniu wiążących podatnika warunków (zobowiązań) w tym zakresie, ale także na związaniu jej z przedmiotem działalności gospodarczej w ramach której inwestycja jest realizowana, która ma być prowadzona na terenie określonym w decyzji. W konsekwencji zwolnieniu podlega cały dochód osiągnięty w ramach tej działalności gospodarczej, z którą nowa inwestycja pozostaje w ścisłym nierozerwalnym związku, o ile jej przedmiot został określony w decyzji o wsparciu.
4. Pismo z dnia 25 października 2019 r. Ministerstwo Finansów, DD5.8201.10.2019
(https://sip.lex.pl/#/guideline/185075766?directHit=true&directHitQuery=DD5.8201.10.2019)
Częstą formą realizacji nowej inwestycji jest inwestycja realizowana na posiadanych przez podatnika rzeczowych aktywach trwałych. W takich przypadkach, jeżeli realizacja nowej inwestycji następuje w sposób angażujący aktywa posiadane już przez podatnika oraz gdy nowa inwestycja stanowi nieodłączny i zależnie funkcjonalny element w odniesieniu do już istniejącego zespołu składników majątku (ścisłe powiązania), dochód podlegający zwolnieniu z opodatkowania ustala się z uwzględnieniem tego istniejącego, przed wydaniem decyzji o wsparciu, majątku. Sytuacja taka jest możliwa jedynie wówczas, gdy sposób zintegrowania nowej i istniejącej inwestycji, położonych na tym samym terenie, nie pozwala na określenie dochodu (przychodu) wyłącznie z nowej inwestycji, bez uwzględnienia zintegrowanej z nią części istniejącej inwestycji. W tym zakresie dochód nie podlega wydzieleniu ze względu na ścisłe ekonomiczne i funkcjonalne powiązania między inwestycją istniejącą i nową, gdyż takie wydzielenie musiałoby opierać się na metodach, których ustawa o CIT i ustawa o PIT nie przewidują dla celów ustalenia dochodu. W przypadku jednak, gdy ścisłe powiązania między istniejącą a nową inwestycją nie występują, przedsiębiorca określa dochód (przychód) z nowej inwestycji jako dochód (przychód) wytwarzany niezależnie od inwestycji istniejącej i tylko ten dochód (przychód) wytworzony niezależnie od inwestycji istniejącej podlega zwolnieniu z opodatkowania.
Szybki kontakt
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.