Twarze biznesu - wywiad z Ewą Jakubczyk-Cały, Prezesem PKF

09.10.2013

Wywiad został opublikowany w Magazynie Ludzi Biznesu 'przedsiębiorcy@eu' numer III/2013. Pełen egzemplarz Magazynu można pobrać pod następującym linkiem: http://www.kie.biz.pl/useruploads/files/przedsiebiorcy_-_nr_3.pdf 

PKF Consult to obecnie jedna z największych w Polsce firm audytorsko – konsultingowych, a zaczynała pani 20 lat temu od małego biura wyposażonego tylko w komputer i faks.

Jak to się wszystko zaczęło?

Trywialnie. 20 lat temu rozpoczęła się transformacja polskiej gospodarki. Grad oczekiwań w zderzeniu z możliwościami był pożywką dla uwolnienia potencjału gospodarczego małego biznesu. Ale zmiany w ustawodawstwie wymuszały też nowe spojrzenie na zarządzanie dużymi przedsiębiorstwami. Zrobiłam inwentaryzację swoich kompetencji z zakresu finansów, rachunkowości, podatków, wycen majątku i zarządzania nabytych w sektorze bankowym czy też w zarządzaniu przedsiębiorstwem branży budowlanej i uzdrowiskowej. Potem zaczęłam realizować swoją misję wspomagania menedżerów biznesu w dopasowaniu działań do wymogów gospodarki rynkowej. Wiedziałam i rozumiałam czego potrzebują, bo sama byłam wcześniej w ich sytuacji.  Patrząc wstecz wiem, że odkryłam swoją misję, bo miałam dużą determinację i chęci. Dziś odczuwam wielką satysfakcję, bo mam udział w sukcesie wielu przedsiębiorców, a na rynku działa wielu ekspertów, którzy znaczną część doświadczeń uzyskali we współpracy ze mną. Naprawdę to wielka satysfakcja być osobą użyteczną dla otoczenia biznesowego. A przez 20 lat maleńka firma przekształciła się w grupę ekspertów, wspomagających zarządzanie:  doradców podatkowych, analityków finansowych, audytorów, prawników, księgowych. Zwiększyliśmy tez zasięg działania. Obecnie nasze biura są w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Opolu.

Komu i w jakich okolicznościach potrzebne są usługi jakie świadczy PKF Consult?

Konsulting gospodarczy to szeroki wachlarz usług wspomagających procesy zmian w przedsiębiorstwach dla zwiększenia ich konkurencyjności. Obejmują one m.in. procesy wyceny przedsiębiorstw i ich majątku w procesach sprzedaży czy połączeń, wspomaganie pozyskania kapitału, w tym na rynkach zorganizowanych, czyli regulowanym oraz NewConnect i Catalyst.

Satysfakcją dla nas są sukcesy rynkowe klientów, ale także zablokowanie negatywnych trendów, eliminacja zagrożeń, bo przecież działalność gospodarcza zawsze wiąże się z ryzykiem.

Jaki rodzaj usług jest najczęstszy?

Najbardziej standardowe są usługi  audytu finansowego. Wynikają z przepisów prawa poprzez wprowadzenie obowiązku badania sprawozdań finansowych dla firm określonych wielkości i formy prawnej. Ma to wzmocnić zaufanie interesariuszy - akcjonariuszy, udziałowców, banków, dostawców - do działań gospodarczych danej spółki. Proces budowania zaufania i zwiększania wartości spółki wspomagamy wspierając jednocześnie transparentność firmy przez systemy sprawozdawczości  w tym również dla celów IPO i pozyskania kapitałów – kredytów, pożyczek, emisji obligacji.

W jaki sposób  optymalizujecie ryzyko podatkowe?

Realizujemy programy optymalizacji podatkowej przy niestandardowych operacjach przejęć, nabycia i zbycia majątku, restrukturyzacji długu. Przeprowadzamy audyty podatkowe, niejednokrotnie zakończone stwierdzeniami nadpłaty podatków. Uważamy, że celem prowadzenia działalności gospodarczej nie jest płacenie podatków. Opodatkowanie zysków i obrotów powinno występować wyłącznie w wymaganej wysokości nie powodującej zwiększonego ryzyka klienta. Wspomaganie menedżerów realizujemy również poprzez przejęcie wielu procesów sprawozdawczości i administracji, uwalniając ich czas dla realizacji działań zarządczych i sprzedażowych, jednocześnie asekurując ryzyka sprawozdawczości i ryzyka podatkowe ich firm. Realizując usługi rachunkowości dostarczamy nie tylko cyfry i liczby, ale także informację zarządczą dla zwiększenia konkurencyjności firmy.

Jakie firmy korzystają z waszych usług?

Obsługujemy przedsiębiorstwa niezależnie od ich wielkości. Sami rozpoczynaliśmy działalność jako mała firma i mamy świadomość, że w wielu przypadkach działamy na rzecz przedsiębiorstw „wielkich jutro”. To wielka satysfakcja wspomagać i obserwować jak cele, koncepcja i działania małych przedsiębiorstw układają się w spójną misję dającą wartości dla ich otoczenia biznesowego. Jeśli chodzi o branże, w których działamy, to też nie jest priorytetowa sprawa, w każdej branży i segmencie kompetencje z zakresu sprawozdawczości, finansów, podatków są pożyteczne. Połączenie naszych kompetencji z kompetencjami branżowymi, które istnieją w przedsiębiorstwie tworzą strumienie twórczych koncepcji wzrostu efektywności i konkurencyjności.

Jakie cechy wg pani powinien posiadać dobry konsultant?

Kwalifikacje, doświadczenie, komunikatywność i umiejętności budowania relacji, ale też dyspozycyjność, rzetelność i dyskrecję. Kwalifikacje i doświadczenie, to po prostu kompetencje, które powodują użyteczność usług. Do realizacji usług i połączenia celów doradcy i klienta potrzebne jest zaufanie. W tym zakresie umiejętność budowania relacji, prawdomówność, rzetelność i dyskrecja to absolutnie niezbędne cechy będące katalizatorem efektywności usług.

A jakie cechy powinien mieć dobry, przynoszący dochody biznes?

Najważniejsza, to jego użyteczność dla otoczenia.

Co wpływa na tę użyteczność?

Produkt musi mieć nabywcę. Musi być potrzebny, odpowiedniej jakości, w cenie odpowiadającej możliwościom segmentu nabywcy. To cechy związane z możliwością zbycia produktu.

A zyski i dochodowość?

Występują wtedy, kiedy produkt jesteśmy w stanie zrealizować w koszcie mniejszym niż jego rynkowa wartość. W rozważaniach na ten temat zawsze warto uwzględnić ryzyka i konieczność zabezpieczenia kapitału, a także niepewność otoczenia biznesowego.

Jakie branże obecnie rozwijają się najlepiej?

Od dłuższego czasu w Polsce tempo rozwoju segmentu usług jest wyższe niż tempo rozwoju segmentu produkcyjnego. Usługi są też mniej kapitałochłonne niż przemysł. Ale bez produktów materialnych nie da się żyć, nie przetrwamy bez zaspokojenia podstawowych potrzeb, a apetyty na zaspokajanie potrzeb wciąż rosną na bazie pożywek realizowanych przez wszelkiego rodzaju techniki marketingu. Mam nadzieję, że w tej pogoni za pieniędzmi, komercją, sukcesem, ale też wirtualnie wzmacnianymi pseudo emocjami nie zatracimy najważniejszych życiowych wartości: etyki, odpowiedzialności, humanizmu. Potrzebne są w życiu i biznesie, niezależnie od branży.

 

Ewa Jakubczyk - Cały, biegły rewident nr 1326, prezes i założyciel PKF Consult, absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Bierze udział w licznych projektach, m. in. dotyczących badania sprawozdań finansowych oraz doradztwa w procesie łączenia spółek oraz akwizycji, w tym w prywatyzacji.

Jest członkiem Klubu Integracji Europejskiej, Rady Programowej miesięcznika „Rachunkowość”, a także członkiem Komisji Etyki Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Komisji Nadzoru Audytowego oraz Rady Fundatorów Fundacji Polskiego Instytutu Dyrektorów. Autorka książek i artykułów z zakresu finansów, rachunkowości i rewizji finansowej. Wykłada też finanse, rachunkowość i rewizję finansową w Szkole Głównej Handlowej.

 

Skontaktuj się z nami
Anna Urbańska-Albero
Anna Urbańska-Albero
Dyrektor Centrum Wsparcia Rozwoju Biznesu +48 605 624 201

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.