Celem wprowadzenia SLIM VAT było uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej i skutkuje on zmianami w czterech obszarach podatku VAT, tj.:
- proste fakturowanie,
- ułatwienia dla eksporterów,
- wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym,
- korzyści finansowe.
Korekta faktury in-minus
Ustawodawca zrezygnował z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę.
Podatnik ma możliwość obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w dacie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca jest zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.
Korekta faktury in-plus
Podatnicy zyskali pewność, co do właściwego sposobu rozliczenia tj. w przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania.
Pliki do pobrania
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.