SKI-25 Podatek dochodowy - zmiana statusu podatkowego jednostki lub jej akcjonariuszy/udziałowców

INTERPRETACJA SKI-25

Podatek dochodowy - zmiana statusu podatkowego jednostki lub jej akcjonariuszy/udziałowców

ODNIESIENIA

- MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych (zaktualizowany w 2007 r.)

- MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów

- MSR 12 Podatek dochodowy

PROBLEM

1 Zmiana statusu podatkowego jednostki lub jej akcjonariuszy/udziałowców może spowodować zwiększenie lub zmniejszenie jej zobowiązań podatkowych lub aktywów z tytułu podatku dochodowego. Może to nastąpić na przykład wskutek wprowadzenia instrumentów kapitałowych firmy na giełdę lub w związku z restrukturyzacj ą kapitału własnego jednostki. Może również być spowodowane przeniesieniem za granicę siedziby akcjonariusza/ udziałowca posiadającego pakiet kontrolny w jednostce. W wyniku tych zdarzeń sposób opodatkowania jednostki może ulec zmianie; może ona, na przykład, uzyskać lub utracić ulgi podatkowe lub podlegać w przyszłości innej stawce podatkowej.

2 Zmiana statusu podatkowego jednostki lub jej akcjonariuszy/udziałowców może mieć natychmiastowy wpływ na bieżące zobowiązania podatkowe lub aktywa z tytułu podatku dochodowego. Zmiana ta może również spowodować zwiększenie lub zmniejszenie ujętych przez jednostkę rezerw oraz aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, w zależności od wpływu zmiany statusu podatkowego na konsekwencje natury podatkowej, które wynikną z odzyskania lub rozliczenia wartości bilansowej aktywów i zobowiązań jednostki.

3 Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest to, w jaki sposób jednostka powinna ujmować podatkowe konsekwencje zmiany swojego statusu podatkowego lub statusu podatkowego jej akcjonariuszy/udziałowców.

UZGODNIONE STANOWISKO

4 Zmiana statusu podatkowego jednostki lub jej akcjonariuszy/udziałowców nie powoduje zwiększenia lub zmniejszenia kwot ujętych poza zyskiem lub stratą. Skutki zmiany statusu podatkowego, mające odzwierciedlenie w podatku bieżącym i odroczonym, uwzględnia się w zysku lub stracie danego okresu, chyba że skutki te dotyczą transakcji i zdarzeń, które, w tym samym lub w innym okresie, powodują bezpośrednie zwiększenie lub zmniejszenie kwoty ujętej w kapitale własnym lub kwot ujętych w innych całkowitych dochodach. Skutki podatkowe wiążące się ze zmianami kwot ujętych w kapitale własnym, w tym samym lub w innym okresie (nieuwzględnionych w zysku lub stracie), bezpośrednio zmniejszają lub zwiększają kapitał własny. Skutki podatkowe wiążące się z kwotami ujętymi w innych całkowitych dochodach ujmuje się w innych całkowitych dochodach.

DATA UZGODNIENIA STANOWISKA

Sierpień 1999 r.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Niniejsze uzgodnione stanowisko wchodzi w życie z dniem 15 lipca 2000 r. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości ujmuje się zgodnie z MSR 8.

Na podstawie MSR 1 (zaktualizowanego w 2007 r.) zmieniono terminologię stosowaną we wszystkich MSSF. Ponadto zmieniono nim pkt 4. Jednostka stosuje te zmiany w odniesieniu do rocznych okresów rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2009 r. i później. Jeżeli jednostka stosuje MSR 1 (zaktualizowany w 2007 r.) w odniesieniu do wcześniejszego okresu, zmiany te również stosuje się do tego wcześniejszego okresu.

Skontaktuj się z nami
Ewa Jakubczyk-Cały
Ewa Jakubczyk-Cały
Partner Zarządzający PKF Consult +48 22 560 76 50

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.