Artykuł autorstwa eksperta PKF (Rafał Barycki - Partner, Biegły rewident) został opublikowany 22 lutego 2013 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita". |
Sporządzenie prospektu emisyjnego jest tylko jednym z elementów procesu upublicznienia akcji i może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Zależy to od bardzo wielu czynników, takich jak: złożoność i wielkość prowadzonej działalności, determinacji zarządu, jakości doradców a także odpowiedniego planowania całego procesu.
Okres ten może się jeszcze wydłużyć na etapie zatwierdzenia prospektu przez KNF. Upływający czas wymusza bowiem ciągłą aktualizację danych zawartych w dokumencie rejestracyjnym.
Zapewnienie płynność procesu i ograniczenie perturbacji przy sporządzeniu prospektu wymaga zaangażowania wszystkich doradców, w tym audytora, już na etapie planowania.
Obszar współpracy Emitenta z biegłym rewidentem jest bardzo szeroki i obejmuje:
- badanie planu przekształcenia na spółkę akcyjną,
- audyt rocznych sprawozdań finansowych,
- audyt historycznej informacji finansowej,
- audyt informacji prognozowanych,
- audyt informacji pro-forma,
- doradztwo i konsultacje, w szczególności w zakresie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości.
Ocenie biegłego rewidenta podlega przede wszystkim historyczna informacja finansowa, obejmująca standardowo w prospekcie trzy ostatnie lata obrotowe. Dane te są sporządzane najczęściej zgodnie z MSSF, które dla większości Emitentów są elementem zupełnie nowym. W takiej sytuacji jeszcze bardziej wzrasta rola audytora nie tylko jako instytucji potwierdzającej dane finansowe, ale przede wszystkim jako doradcy, eksperta i przewodnika w sferze stosowania nowych standardów rachunkowości i sprawozdawczości. Pomoc audytora może wtedy obejmować:
- ocenę prawidłowości stosowanych zasad rachunkowości,
- pomoc w wyborze i dostosowaniu standardów rachunkowości do specyfiki działalności,
- przygotowanie wzorów sprawozdań finansowych,
- nadzór nad procesem przekształcenia sprawozdań finansowych na MSSF,
- przygotowanie spółki do wypełniania przyszłych obowiązków informacyjnych,
- zbadanie i wydanie niezależnych opinii.
W efekcie powyższych prac Emitent uzyskuje potwierdzenie całości informacji finansowej spółki prezentowanej w prospekcie emisyjnych (historycznych danych finansowych, prognoz wyników, danych pro-forma) pod kątem jej rzetelności, prawidłowości, kompletności i zgodności ze standardami rachunkowości. W ten sposób realizuje się główny cel współpracy z audytorem.
Współpraca z doświadczonym audytorem w procesie IPO może przynieść jednak wiele dodatkowych korzyści dla Emitenta. W aspekcie zewnętrznym obejmują one zaufanie inwestorów do prezentowanych danych, bezkonfliktową współpracę z innymi doradcami, fachowość i terminowość prac, a w efekcie minimalizację uwag KNF w zakresie danych finansowych i dobre relacje inwestorskie. Natomiast wewnątrz organizacji, poza wdrożeniem nowych standardów rachunkowości, korzyści mogą objawić się w dokładniejszej i szybszej informacji finansowej, uporządkowaniu działania służb księgowych a także wprowadzeniu nowych i sprawniejszych procesów kontroli wewnętrznej w zakresie sprawozdawczości.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.