Przesuwanie zdarzeń gospodarczych w czasie

13.04.2013

Artykuł autorstwa eksperta PKF (Bartosz Cicharski) został opublikowany w dzienniku Gazeta Prawna w dniu 18 lutego 2008 r.

Jednym z narzędzi polityki bilansowej jest przesuwanie zdarzeń gospodarczych w czasie. Działanie to ma na celu zmianę wyniku w sprawozdaniu w pożądany sposób. Polega ono na przesuwaniu występowania zdarzeń gospodarczych na przełomie lat obrotowych, gdy można oszacować różnice między wynikiem pożądanym a osiąganym. W odróżnieniu od wyceny aktywów i pasywów celem przesunięcia nie jest jedynie zmiana struktury sprawozdania, tj. wpływ na poziom wskaźników liczonych według danych z bilansu i rachunku wyników. To działanie silnie powiązane z pracą księgowego, wymaga współpracy z osobami odpowiedzialnymi za pozostałe obszary działalności jednostki. Zależnie od założonego celu mogą to być na przykład przeniesienie podwyżek, remont albo kampania reklamowa w innym od planowanego okresie. Przesunięcie operacji gospodarczych w czasie może być łączone ze zmianami w wycenie składników majątku, np. wstrzymanie sprzedaży i wycena zapasów w koszcie wytworzenia. Ponieważ celem przesunięć jest zmiana bieżącego zysku, należy pamiętać o wpływie przesuwanych kosztów i przychodów na wyniki przyszłych okresów. Inaczej będą one działaniem krótkookresowym. Oczywiście przesunięcia nie mogą zaważyć na zasadzie jasnego i rzetelnego obrazu w sprawozdaniu. Mają one na celu wykazanie pożądanego wyniku w związku z długoterminowymi planami przedsiębiorstwa, a nie oszukanie odbiorców sprawozdania w danej chwili.

Skontaktuj się z nami
Grażyna Sadowska-Malczewska<br />Outsourcing
Grażyna Sadowska-Malczewska
Outsourcing
Partner Zarządzający PKF BPO +48 606 859 613

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.