W aktualnym stanie prawnym – w przypadku schematów podatkowych (MDR), innych niż transgraniczne, od dnia 31.03.2020 r. terminy raportowania do Szefa KAS pozostają zawieszone do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19.
W związku z powyższym zawieszeniu raportowania podlegają następujące krajowe schematy podatkowe:
- MDR-1 – informacje o schematach podatkowych,
- MDR-2 – zawiadomienia o schemacie podatkowym,
- MDR-3 – informacje korzystającego o zastosowaniu schematu podatkowego,
- MDR-4 – kwartalna informacja o udostępnieniu schematu podatkowego standaryzowanego.
Co istotne - Rozporządzeniem Rady Ministrów (opublikowanym 29.09.2022 r.) stan zagrożenia epidemicznego został przedłużony do dnia 31.10.2022 r. Tym samym, w przypadku braku kolejnego przedłużenia - promotorzy, wspomagający i korzystający będą zobligowani do zaraportowania wszystkich zidentyfikowanych krajowych schematów podatkowych (MDR) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30.11.2022 r.
Podmioty zobligowane do przekazywania informacji i zawiadomień na podstawie przepisów MDR mogą, ale nie muszą korzystać z zawieszenia terminów, w konsekwencji kluczowe jest zweryfikowanie tego obszaru w działalności każdego podmiotu. Podatnicy, którzy skorzystali z instytucji zawieszenia i nie składali informacji/zawiadomień do Szefa KAS powinni rozpocząć analizę czynności/zdarzeń/transakcji, które zostały zaplanowane lub/i zrealizowane pod kątem weryfikacji, czy zostało spełnione kryterium kwalifikowanego korzystającego oraz kryteria cech rozpoznawczych kwalifikujących dane uzgodnienie do zaraportowania MDR krajowych.
Mając na uwadze niejasność przepisów z obszaru MDR, jak również brak jednolitej praktyki - w rzeczywistości identyfikacja uzgodnień jako schematów podatkowych podlegających przekazaniu do Szefa KAS, dochowanie terminów i pozostałych obowiązków wynikających z regulacji MDR może być niezwykle uciążliwe dla podmiotów, dlatego też eksperci PKF służą kompleksowym wsparciem w tym zakresie.
Procedura związana z analizą w zakresie identyfikacji obowiązków z obszaru schematów podatkowych sprowadza się m.in. do:
- wyodrębnienia czynności/zdarzeń/ transakcji obciążonych ryzykiem MDR;
- dochowania należytej staranności poprzez dokonanie analiz;
- identyfikacji roli, w której występuje spółka oraz inni uczestnicy uzgodnienia (promotor, wspomagający, korzystający);
- przeglądu kryterium głównej korzyści i weryfikacji cech rozpoznawczych;
- skompletowaniu i archiwizacji dokumentacji;
- wypełnienie i przekazanie do Szefa KAS formularzy MDR-1, MDR-2, MDR-3, MDR-4.
Podkreślenia wymaga fakt, że naruszenia obowiązków związanych z raportowaniem schematów podatkowych do Szefa KAS zagrożone są sankcjami na gruncie Kodeksu karnego skarbowego, tj. karami grzywny, nakładanymi na osoby fizyczne, które w 2022 r. mogą maksymalnie wynieść około 28,9 mln PLN.
Rekomendujemy rozpoczęcie prac zmierzających do zidentyfikowania krajowych schematów podatkowych za okres, w którym obowiązywało zawieszenie i przeprowadzenie analizy w Państwa Spółkach pod kątem obowiązków związanych z raportowaniem schematów podatkowych, zarówno w okresie bieżącym, jak i za lata ubiegłe.
Podstawa prawna:
art. 31y ustawy covidowej (z dn. 02.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).
Pliki do pobrania
Może Cię zainteresować
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.