Alert autorstwa ekspertów PKF (Michał Lipski - Menedżer ds. Cen Transferowych, Natalia Łączna - Departament Cen Transferowych).
W realiach prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy coraz częściej dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi. Ma to bezpośredni związek z trwającą globalizacją oraz powstawaniem krajowych i międzynarodowych struktur kapitałowych. W sytuacji, gdy wartość takich transakcji przekracza określone ustawowo limity, przedsiębiorstwa mają obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych. W praktyce nie zawsze jednoznacznym jest , jaki limit obowiązuje w odniesieniu do danej transakcji. Przykładem może być wniesienie aportu do spółki.
Zgodnie z art. 158 Kodeksu spółek handlowych, aport to wkład niepieniężny wniesiony przez wspólnika do spółki w zamian za określony pakiet udziałów lub akcji. W praktyce aport stanowi jedną z form dofinansowania spółki poprzez przekazanie jej składników majątkowych lub innych zasobów niezbędnych do jej rozwoju.
Przedmiotem aportu mogą być zarówno dobra materialne (np. nieruchomości, ruchomości, wyposażenie), jak i prawa majątkowe o charakterze zbywalnym (np. patenty, licencje, know-how). Wniesienie wkładu niepieniężnego powoduje, że wspólnik traci prawa własności do przekazanych składników majątku, natomiast w zamian staje się udziałowcem lub akcjonariuszem, co daje mu prawo do uczestniczenia w zyskach spółki.
Warto zaznaczyć, że aportem może być tylko taki składnik majątku, który spełnia określone kryteria, czyli posiada tzw. zdolność aportową. W związku z tym, przedmiotem aportu mogą być jedynie dobra i prawa, które:
- mają możliwą do oszacowania wartość majątkową,
- posiadają zdolność bilansową, co oznacza, że można je wykazać w bilansie spółki,
- są zbywalne, a zatem mogą być skutecznie przeniesione przez wspólnika na rzecz spółki,
- mogą być ujęte w masie upadłościowej lub likwidacyjnej i podlegać egzekucji,
- są przydatne z perspektywy bieżącej działalności spółki lub planów jej rozwoju.
Nie wszystkie składniki majątku spełniają wymienione wyżej przesłanki, stąd też wśród najczęściej spotykanych przykładów aportu można wymienić:
- nieruchomości (budynki, grunty, lokale użytkowe) oraz niektóre tytuły prawne do nich (np. umowa najmu czy dzierżawy),
- przedsiębiorstwo (lub jego zorganizowana część),
- rzeczy ruchome (np. pojazdy, wyposażenie),
- prawa rzeczowe,
- wierzytelności,
- akcje i udziały w innych spółkach kapitałowych,
- prawa majątkowe o charakterze zbywalnym.
Wniesienie aportu zazwyczaj ma charakter transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, ponieważ odbywa się pomiędzy wspólnikiem a spółką. Zasadniczo, samo wniesienie wkładu niepieniężnego nie obliguje stron do sporządzenia dokumentacji cen transferowych, jednak przekroczenie określonych limitów kwotowych, do których odnoszona powinna być wartość wkładu, może implikować konieczność jej przygotowania. Zgodnie z art. 11k ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, limity cen transferowych wynoszą:
- 10 000 000 PLN – w przypadku transakcji finansowych oraz transakcji obejmujących sprzedaż lub zakup produktów, towarów, materiałów, itp.,
- 2 000 000 PLN – w przypadku transakcji usługowych i innych transakcji, np. kapitałowych,
- 2 500 000 PLN – w przypadku transakcji finansowych zawartych z podmiotem z raju podatkowego (powiązanym lub niepowiązanym),
- 500 000 PLN – w przypadku transakcji innych niż finansowe zawartych z podmiotem z raju podatkowego (powiązanym lub niepowiązanym).
W przypadku wniesienia aportu, przyporządkowanie transakcji do powyższych kategorii może budzić wątpliwości. W tej kwestii pomocna jest nowa interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 stycznia 2025 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.618.2024.4.AP), w której potwierdzono, że wniesienie aportu do spółki jawnej spełnia definicję transakcji kontrolowanej, ale nie kwalifikuje się jako transakcja towarowa, finansowa ani usługowa. W związku z tym, wniesienie aportu podlega limitowi 2 000 000 PLN dla "innych transakcji". Jeśli łączna wartość transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym przekroczy ten próg, obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych staje się konieczny. Potwierdzono więc stanowisko przyjęte we wcześniejszej interpretacji indywidualnej, z dnia 5 października 2022 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.18.2022.1.RK. Należy zaznaczyć, że przedsiębiorstwa zobowiązane są do zachowania warunków rynkowych dla wnoszenia aportu bez względu na to, czy próg zostanie przekroczony, czy nie.
Zgodnie z obowiązującą linią interpretacyjną, próg dokumentacyjny dla transakcji wniesienia aportu do spółki wynosi 2 mln zł. Podejście DKIS jest więc w tym zakresie spójne z treścią tabeli nr 7 z załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2022r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z któryą wniesienie aportu nie kwalifikuje się do transakcji związanych z obrotem towarowym, usługami ani transakcjami finansowymi.
W przypadku, gdy wartość wniesionego do spółki aportu przekroczy 2 mln zł., spółka jest zobowiązana do przygotowania dokumentacji lokalnej oraz złożenia informacji o cenach transferowych za rok podatkowy na podstawie formularza TPR. Natomiast jeśli wartość aportu nie przekroczy wskazanego progu, transakcja nie będzie wiązać się z wystąpieniem obowiązków dokumentacyjnych, czy też sprawozdawczych w obszarze cen transferowych.
Wniesienie aportu, podobnie jak inne transakcje z zakresu cen transferowych, wymaga szczegółowej analizy i przestrzegania przepisów podatkowych. Z uwagi na złożoność przepisów oraz konieczność spełnienia określonych limitów dokumentacyjnych, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby uniknąć ryzyka związanego z niewłaściwym zakwalifikowaniem transakcji.
Nasz zespół ekspertów oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie przygotowania dokumentacji cen transferowych, w tym dla transakcji aportowych. Dzięki doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy, pomagamy naszym klientom w prawidłowym wypełnieniu obowiązków dokumentacyjnych oraz w zapewnieniu zgodności z obowiązującymi przepisami. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług.

Może Cię zainteresować
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.