Alert autorstwa eksperta PKF (Rafał Sobera – Manager ds. doradztwa podatkowego).
W dniu 05.03.2025 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną nr DTS 5.8092.2.2025 dotyczącą stosowania przepisów o schematach podatkowych w kontekście prawnie chronionej tajemnicy zawodowej. Interpretacja ta uwzględnia orzecznictwo TSUE oraz zmiany wynikające z dyrektyw unijnych DAC6 i DAC8.
Kluczowe ustalenia:
- Wyroki TSUE a zakres tajemnicy zawodowej
W wyrokach TSUE (C-694/20 i C-623/22) podkreślono, że prawo do zachowania tajemnicy zawodowej przysługuje adwokatowi oraz radcy prawnemu. W konsekwencji osoby te nie są zobowiązane do raportowania schematów podatkowych, ale muszą powiadomić inne podmioty zobowiązane do takiego raportowania.
- Obowiązek powiadamiania zamiast raportowania
- Promotorzy i wspomagający korzystający z tajemnicy zawodowej są zobligowani do powiadomienia innych podmiotów zobowiązanych do raportowania schematów podatkowych niestandaryzowanych o konieczności zgłoszenia przedmiotowych schematów do administracji skarbowej.
- W przypadku schematów standaryzowanych (86b § 7 pkt 2 Ordynacji podatkowej), przekazanie informacji nie narusza tajemnicy zawodowej.
- Prawo do zwolnienia z raportowania przysługuje następującym zawodom:
- W interpretacji wskazano, że doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, podobnie jak adwokaci i radcy prawni, są objęci tajemnicą zawodową w kontekście schematów podatkowych.
- Aby być zwolnionym z przekazania informacji o schemacie podatkowym należy łącznie spełnić następujące warunki:
- być zobowiązanym na gruncie ustawy do zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej oraz
- posiadać uprawnienia na gruncie ustawy do reprezentacji klienta przed sądem
- Inne zawody (np. księgowi, notariusze, audytorzy) nie są objęte tym zwolnieniem, z uwagi na fakt, iż nie mają uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem.
Co to oznacza w praktyce?
- Adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi oraz rzecznicy patentowi występujący w roli promotorów/wspomagających objęci prawnie chronioną tajemnicą zawodową nie muszą raportować schematów podatkowych, ale są zobligowani do powiadomienia podmiotów zobowiązanych do składania informacji o schemacie podatkowym do Szefa KAS.
- Interpretacja potwierdza, że tajemnica zawodowa dotyczy nie tylko adwokatów i radców prawnych, ale również doradców podatkowych i rzeczników patentowych.
- Tym samym korzystający powinien pamiętać o obowiązku raportowania schematów podatkowych samodzielnie (osoba objęta tajemnicą zawodową powinna o tym obowiązku powiadomić)
- Należy monitorować dalsze zmiany przepisów związane z implementacją dyrektywy DAC8 do polskiego prawa.
W razie pytań lub potrzeby wsparcia w zakresie obowiązków MDR, zapraszamy do kontaktu.

Może Cię zainteresować
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.