Artykuł autorstwa eksperta PKF (Agnieszka Chamera - Partner, Doradca Podatkowy), został opublikowany 13 stycznia 2014 r. na łamach "Dziennika Gazeta Prawna".
Oczywiście z podatkowego punktu widzenia dla poszukującego kapitału najlepiej, aby wszelkie koszty ponoszone w związku z taką transakcją stanowiły koszt uzyskania przychodów, a wszelkie obciążenia podatkowe z tym związane pozostawały na jak najniższym poziomie lub w ogóle nie występowały.
Rozważając aspekty li tylko podatkowe oczywiście jako optymalna podatkowo rysuje się droga pozyskania finansowania poprzez emisję obligacji. Koszty wdrożenia takiej procedury stanowią bowiem dla emitenta koszt uzyskania przychodu i mam tu na myśli zarówno koszty odsetek od kapitału, jak i koszty doradcze dot. obsługi samego procesu emisji obligacji, co już w przypadku pozyskania kapitału poprzez emisję udziałów/akcji nie jest takie oczywiste. W tym bowiem zakresie, zgodnie ze stanowiskiem NSA wyrażonym w uchwale 7 sędziów, koszty bezpośrednie podwyższenia kapitału zakładowego nie stanowią dla spółki kosztów uzyskania przychodów. Również tak oczywista, jak by się wydawało sprawa, jak koszty odsetek od otrzymanego kapitału nie zawsze w pełnej wysokości będą kwalifikowały się jako koszt uzyskania przychodu. W przeciwieństwie bowiem do emisji obligacji istotne ograniczenia w tym zakresie mogą występować w przypadku pożyczek od podmiotów powiązanych, że względu na specyficzne uregulowania dotyczące tzw. cienkiej kapitalizacji, o obowiązkach w zakresie cen transferowych nie wspominając.
Nie bez znaczenia jest również koszt związany z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który nie pojawi się przy transakcji emisji obligacji, a występuje przy transakcjach związanych z emisją akcji/udziałów oraz przy zawieraniu niektórych pożyczek (innych niż pożyczki od udziałowców i takich, które nie kwalifikują się jako podlegające co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT).
Konkludując, określenie najefektywniejszego źródła pozyskania kapitału to nie tylko skalkulowanie kosztu pozyskania kapitału w czasie, rozumianego jako koszt płacony dostawcy finansowania czy doradcom, ale również koszt związany z uregulowaniem związanych z tym obciążeń do fiskusa.
Dlatego też przemyślana droga po kapitał, zaplanowana w każdym jego aspekcie - również podatkowym, będzie gwarancją sukcesu w takich przedsięwzięciach.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.