25.10.2022 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Polski Ład 3.0), która nowelizuje m.in. przepisy odnoszące się do WHT. Kluczowym celem uchwalonych zmian w obszarze regulacji o podatku u źródła (ang. withholding tax) jest urealnienie lub złagodzenie obowiązującego od 01.01.2019 r. mechanizmu poboru tego podatku, nazywanego w skrócie mechanizmem pay & refund. Zmiany w obszarze WHT dotyczą, co do zasady:
- zagranicznych podmiotów, które są uznawane za podatników podatku u źródła w Polsce,
- polskich płatników, którzy dokonują podlegających opodatkowaniu u źródła płatności pasywnych/biernych (z tytułu przychodów z odsetek, dywidend, opłat licencyjnych, praw autorskich, znaków towarowych) na rzecz tego samego podatnika o wartości przekraczającej w ciągu roku podatkowego 2 mln zł.
Mechanizm pay & refund to zasada, która w przypadku płatności powyżej 2 mln zł w roku, na rzecz odbiorcy zagranicznego, zakazuje przy wypłacie należności stosowania zwolnień i preferencji wynikających z ustawy podatkowej (ustawa o CIT, ustawa o PIT) oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Celem uniknięcia wskazanego ograniczenia, polski płatnik może złożyć oświadczenie na formularzu WH-OSC/WH-OSP, w którym m.in. potwierdzi, że odbiorca płatności jest ich beneficjentem rzeczywistym. W świetle aktualnie obowiązujących regulacji i (i ich nieprecyzyjnego brzmienia) literalna wykładnia przepisów prowadziła do wniosku, że przedmiotowe oświadczenia można złożyć tylko 2 razy w ciągu roku podatkowego, co w konsekwencji doprowadzało do tego, że nie wszystkie płatności w roku mogły być objęte takim oświadczeniem.
Przepisy Polskiego Ładu 3.0 w tym zakresie wprowadzają następujące zmiany:
- wydłużają ważność pierwotnie złożonego oświadczenia z dotychczasowych dwóch miesięcy do końca roku podatkowego, w którym zostało ono złożone. Oświadczenie można złożyć nie później niż ostatniego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do przekroczenia kwoty 2 mln PLN;
- wydłużają termin na złożenie oświadczenia następczego do ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego płatnika.
W następstwie zmian płatnik będzie składać oświadczenie raz do roku, co w przypadku płatności ciągłych będzie stanowiło duże ułatwienie, a złożenie oświadczenia pierwotnego pozwoli nie stosować mechanizmu pay & refund do końca roku podatkowego płatnika.
Niezależnie od wyżej wskazanych rozwiązań nowelizacja uwzględnia również następujące zmiany:
- wprowadza szczególne rozwiązanie dla płatników w kontekście oświadczeń złożonych w 2022 r. polegające na zastosowaniu wydłużonych terminów, o których mowa powyżej względem należności wypłaconych w 2022 r.
Zmiana eliminuje negatywne skutki związane z niepobieraniem podatku u źródła przez płatników i podatników WHT po wygaśnięciu ważności oświadczeń pierwotnych złożonych w trakcie obowiązującego roku.
- łagodzi warunek niepobierania przez płatnika WHT w zakresie opodatkowania odsetek i dyskonta od skarbowych papierów wartościowych tj. bonów i obligacji skarbowych. Chodzi o uchylenie obowiązku emitenta co do poinformowania podatników o warunkach zwolnienia i złożenia do organu podatkowego oświadczenia o dochowaniu należytej staranności, co w dotychczas obowiązującym stanie prawnym stanowiło warunek niepobrania podatku przez płatnika WHT.
Nowe brzmienie przepisów dotyczących ważności oświadczeń WH-OSC będzie stosowane do wypłat należności oraz wypłat (świadczeń), pieniędzy i wartości pieniężnych dokonywanych, stawianych do dyspozycji lub wypłacanych po dniu 31.12. 2021 r. Przepisy te weszły w życie 26.10.2022 r., natomiast w zakresie zmian terminu złożenia oświadczenia pierwotnego nowe regulacje mają zastosowanie od dnia 01.01.2023 r.
Pliki do pobrania
Może Cię zainteresować
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.