Od lipca dywidendy z Chorwacji bez podatku

28.08.2013

Komentarze autorstwa ekspertów PKF (Agnieszka Chamera,  Michał Piotrowski), został opublikowany 09 czerwca 2013 r. na łamach "Dziennika Gazeta Prawna".

Udziały w zysku otrzymywane przez polskie przedsiębiorstwa od podmiotów zależnych z krajów UE mogą korzystać ze zwolnienia z CIT

Od 1 lipca Chorwacja stanie się jednym z krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że dotychczasowy obrót towarami polskich przedsiębiorców z chorwackimi nie będzie już importem i eksportem, a wewnątrzwspólnotowym nabyciem i dostawą. Co to zmienia dla polskiego podmiotu?

Wewnątrzwspólnotowa transakcje

- W przypadku wywozu towarów do Chorwacji nie trzeba będzie posiadać dokumentów celnych, które umożliwiają zastosowania zerowej stawki VAT -  Michał Piotrowski, doradca podatkowy z PKF Tax. Wystarczające będą natomiast dokumenty, określone w art.42 uVAT, a więc w szczególności dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika/spedytora, jak np. CMR, list przewozowy, czy specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku. Taka dokumentacja, celem jednoznacznego potwierdzenia dostarczenia towarów do innego kraju UE może być uzupełniona o dodatkową dokumentację, np. korespondencję handlową z nabywcą (w tym zamówienie), dokument potwierdzający zapłatę, dowód potwierdzający przyjęcie towarów na terytorium innego kraju UE (forma oświadczenia złożonego przez nabywcę) itp.

Po 1 lipca polski przedsiębiorca powinien też sprawdzić czy chorwacki kontrahent posiada „unijny NIP”.

- Taki identyfikator podatkowy nie tylko, co do zasady gwarantuje pewność uznania  dostawy za wewnątrzwspólnotową ( ale także posłuży polskiej firmie przy okazji raportowania takich transakcji w ramach tzw. informacji podsumowujących VAT-UE – wyjaśnia Michał Piotrowski. Trzeba przy tym pamiętać, iż wymóg posiadania „unijnego NIP” także przez kontrahenta zagraniczngo warunkuje możliwość zastosowania preferencyjnego opodatkowania dla polskiego przedsiębiorcy. Jak wynika z przepisów, prawo do zastosowania stawki 0% istnieje pod warunkiem dokonania dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych wydanych przez właściwe państwo członkowskie.

Podobne skutki dotyczyć będą transakcji zakupu towarów tj. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów . Co prawda dla zaistnienia WNT, co do zasady nie ma wymogu ażeby zagraniczny kontrahent posługiwał się „ unijnym NIP”, niemniej choćby z perspektywy dokumentacyjnej (informacji podsumowujących), wyegzekwowanie takiego numeru od kontrahenta będzie pomocne i pozwoli uniknąć niepotrzebnych wyjaśnień z urzędem skarbowym.

Zmiany dotyczyć będą także niektórych skutków podatkowych związanych ze świadczeniem usług w relacjach z kontrahentem z Chorwacji. Dotyczy to chociażby usług transportowych, które z chwilą wejścia Chorwacji do UE przestają mieć status „usług transportu międzynarodowego”, zaś stanowić będą usługi wewnątrzunijne.Michał Piotrowskipodkreśla, że w określonych przypadkach oznacza to, że wystawimy fakturę bez VAT w miejsce faktury ze stawką 0 proc.

Podatek dochodowy

Przystąpienie Chorwacji do UE pociągnie za sobą również zmiany w rozliczeniu podatku dochodowego od niektórych transakcji, szczególnie w przypadku  podmiotów powiązanych kapitałowo.

- Dyrektyw unijne przewidują szczególne preferencje w zakresie opodatkowania transakcji realizowanych pomiędzy podatnikami mającymi siedzibę lub zarząd w państwie członkowskim – podkreślaAgnieszka Chamera, doradca podatkowy, prezes PKF Tax.

Przykładowo obecnie, gdyspółka polskaposiadająca spółkę zależną lub dominującą w Chorwacji, gdzie udział w kapitale wynosił min. 25 proc., przy dokonywaniu wypłat z tytułu odsetek lub licencji musi zastosować stawkę podatku u źródła wynoszącą 20 proc. z kolei po uzyskaniu certyfikatu rezydencji można stosować 10 proc stawkę podatku. Po 1 lipca w takiej sytuacji – nie trzeba będzie płacić już podatku. Dochody takie będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem u źródła w Polsce- oczywiście po spełnieniu warunków z art. 21 ust. 3 ustawy o CIT  (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Kolejną preferencję dla podatników CIT z terytorium UE, w postaci zwolnienia dywidendy z opodatkowania w państwie źródła, przewiduje przepis art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Agnieszka Chameraprzypomina, że zwolnienie to ma zastosowanie, gdypolska spółkawypłaca  dochody  z tytułu udziału w zyskach (np. dywidendy) na rzecz swojego wspólnika będącego spółką z siedzibą na terytorium EU,  który to wspólnik posiada lub będzie posidał min. 10 proc. udziałów (akcji) w spółce wypłacającej nieprzerwanie przez dwa lata i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów Status podmiotu uzyskującego dochód i jego rezydencja muszą być udokumentowane certyfikatem rezydencji.

Obecnie tj. przed przystąpieniem do UE podatek u źródła potrącany w Polsce przy wypłacie dywidendy na rzecz wspólnika będącego spółką chorwacką w takich sytuacjach wynosi, co do zasady 19 proc. Po przedłożeniu certyfikatu rezydencji może to być 5 proc. (przy posiadaniu min. 25 proc. udziałów) lub 15 proc.

Kolejna preferencja w zakresie zasad opodatkowania dotyczy transakcji wymiany udziałów spółek mjących siedzibę na terytorium UE lub EOG.  i  polega ona na neutralności podatkowej w momencie jej dokonania. U wspólników wnoszących aport na warunkach określonych w ramce nie powstanie przychód podatkowy, a dokonywana zmiana umowy spółki w związku z wnoszonym aportem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilno prawnych.

- Obecnie wnoszenie w taki sposób aportów w postaci udziałów akcji do spółek chorwackich oznacza dla polskiego udziałowca powstanie przychodu opodatkowanego 19 – proc. stawką - podkreśla Agnieszka Chamera.

Wymiana udziałów w rozumieniu ustawy o CIT i PIT oznacza czynność, w wyniku której spółka nabywa udziały/akcje w kapitale innej spółki, uzyskując w ten sposób większość praw głosów w tej spółce lub posiadając taką większość praw głosu, nabywa dalsze udziały/akcje, w zamian za wyemitowanie na rzecz akcjonariuszy/udziałowców tej ostatniej spółki swoich udziałów/akcji . Przy czym zarówno spółka nabywające w tej transakcji udziały, jak i spółka, której udziały są przedmiotem wymiany muszą spółkami z UE lub z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w krajach tych podlegają opodatkowaniu od całości dochodów.

Skontaktuj się z nami
Agnieszka  Chamera</br> Podatki
Agnieszka Chamera
Podatki
Partner Zarządzający PKF Tax&Legal +48 609 331 330

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.