Komentarzy w artykule autorstwa Redaktor Anny Koper udzielała ekspert Ewa Jakubczyk - Cały, Biegły Rewident, Prezes PKF. Artykuł został opublikowany w dzienniku Gazety Giełdy 'Parkiet' 17-18 sierpnia 2013 r. |
Czy jakość sprawozdań finansowych spółek z GPW poprawia się, czy nie, jakie kwestie stwarzają spółkom wciąż najwięcej kłopotów i wywołują najwięcej wątpliwości, a w związku z tym muszą być korygowane?
Spory problem w zakresie sprawozdań, spółki mają z zachowaniem obiektywizmu w ocenie ryzyka, dotyczy to zwłaszcza przesłanek dokonania odpisów aktualizujących wartość aktywów. To w zasadzie dość zrozumiałe, że chcą wierzyć, że problemy z odzyskaniem należności są przejściowe, że poziom wykorzystania mocy produkcyjnych obniżył się tylko przejściowo, co nie stanowi jeszcze podstawy trwałej utraty wartości.
W takim przypadku komunikacja z audytorem( i jego sceptycyzmem) inicjuje działania związane z windykacją, czy wytyczeniem przez zarząd nowych zadań i celów dla zwiększenia efektywności majątku.
Tworzy to jeszcze większą wartość dodaną badania i przeglądów sprawozdań, bo oprócz zwiększenia wiarygodności i transparentności sprawozdań dla akcjonariuszy następuje też czasami „ pobudzanie” zarządów do działań zwiększających wartość spółki.
Inne tematy to: zakres i jasność przekazu ujawnień wymaganych przez MSR, zwłaszcza w zakresie przyjętych metod szacunku rezerw i wartości godziwej nie notowanych instrumentów finansowych.
Na jakie kwestie w sprawozdaniach finansowych przede wszystkim uwagę powinni zwracać inwestorzy, żeby uniknąć ryzyka, że przeoczą jakieś niepokojące sygnały?
Kluczowe zagadnienia w tym zakresie to:
- wskażniki zadłużenia i zagrożenia kontynuacji,
- strumienie pieniężne kreowane z działalności operacyjnej ,jeżeli są one ujemne to w dłuższym lub krótszym okresie czasu ryzyko jest duże ryzyko,
- poziom zobowiązań warunkowych ( ujawnienia są pozabilansowe), a ziszczenie się negatywnych zdarzeń w razie recesji jest prawdopodobne.
Czy udział spółek zmieniających audytora w danym roku będzie utrzymywał się w przedziale 15-20 proc., czy będzie się dalej zmniejszał i dlaczego?
W Polsce występuje znacznie więcej podmiotów uprawnionych (Firm audytorskich) badających sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego niż w innych krajach europejskich. Liczba takich firm audytorskich również w Polsce ma tendencje zmniejszające się. Uważam, że jeszcze przez kilka lat udział spółek zmieniających audytora będzie duża.( nie mniejsza niż do tej pory). Materia rachunkowości i rewizji finansowej to trudne i pracochłonne zagadnienie, ryzyko audytora jest znaczne, a jego optymalizacja poprzez stałe zwiększanie kompetencji – kosztowne. Z drugiej strony również Komitety audytu spółek giełdowych zaczynają doceniać audyt i poszukują partnera asekurującego ryzyko członków rady nadzorczej i inwestorów.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.