Alert autorstwa eksperta PKF (Wojciech Kozik – Senior konsultant ds. doradztwa podatkowego).
Kiedy upływa termin?
W ramach rocznego rozliczenia z tytułu podatku dochodowego za 2024 rok, niektórzy podatnicy CIT są zobowiązani do obliczenia oraz zapłaty z tzw. krajowego minimalnego podatku dochodowego w terminie składania deklaracji CIT-8, czyli co do zasady, do końca marca 2025 roku.
Kogo dotyczy obowiązek?
Krajowy podatek minimalny dotyczy on podatników CIT, którzy ponieśli stratę podatkową ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub niewielki zysk - na poziomie mniejszym niż 2% udziału dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych.
Podatek minimalny wynosi 10% podstawy opodatkowania, z zastrzeżeniem, że podatnik ma prawo wybrać metodę ustalania tej podstawy i przyjąć za nią :
- kwotę stanowiącą 1,5% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych powiększonej o niektóre transakcje z podmiotami powiązanymi lub
- kwotę odpowiadającą 3% wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych.
Ustawa o CIT zawiera szeroki zakres wyłączeń z obowiązku rozliczania się z podatku minimalnego, mających spowodować, że podatek ten będzie dotyczył wyłącznie podatników unikających opodatkowania w Polsce, jednakże ze względu na swoją konstrukcję kwestia wykazania braku obowiązku jego rozliczenia dotyka wszystkich podatników CIT z niskimi dochodami.
Z obowiązku rozliczenia krajowego podatku minimalnego są zwolnieni m.in.:
- mali podatnicy CIT (obrót do 2 000 000 EUR);
- nowi podatnicy w roku w którym rozpoczęli działalność, oraz w kolejnych 2 latach;
- podatnicy wykazujący spadek przychodów RdR o 30%;
- podatnicy w stanie upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym;
- podatnicy, którzy osiągnęli wskaźnik rentowności na poziomie 2% przynajmniej w jednym z ostatnich trzech lat podatkowych.
Jakie są obowiązki?
Każdy podatnik nieobjęty wyłączeniami określonymi w ustawie o CIT mają obowiązek obliczenia, zapłaty i wykazania w załączniku CIT/M do deklaracji CIT-8 wysokości podatku minimalnego skalkulowanego zgodnie z wybraną przez niego metodą. Podatek minimalny podlega wpłacie w terminie złożenia deklaracji CIT-8 (co do zasady, do końca marca następnego roku). Podatnik ma prawo do odliczenia podatku minimalnego od zapłaconego podatku CIT.
Kary za niewywiązanie się z obowiązku
Niedopełnienie obowiązków związanych z podatkiem minimalnym są tożsame z konsekwencjami niezłożenia lub błędnego złożenia deklaracji rocznej CIT-8, w szczególności wykazanie błędnej wysokości zobowiązania podatkowego skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz naliczeniem odsetek podatkowych, a także grozi odpowiedzialnością karno-skarbową.
Zapraszamy do współpracy
Proponujemy Państwu kompleksowe wsparcie w:
- ustaleniu czy obejmują Państwa wyłączenia podmiotowe lub przedmiotowe z obowiązku rozliczenia się z podatku minimalnego,
- obliczeniu wskaźnika rentowności,
- kalkulacji podatku minimalnego,
- wyborze najkorzystniejszej metody jego rozliczenia.
Jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują wsparcia w tym zakresie – zachęcamy do kontaktu. Pozostajemy otwarci na współprace.
Może Cię zainteresować
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.