Artykuł autorstwa eksperta PKF (Aldona Skarżewska), został opublikowany 22 sierpnia 2011 r. na portalu wnp.pl
Poniesione przez spadkodawcę koszty nabycia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych spadkobierca może odliczyć od przychodu uzyskanego na skutek odkupienia tych jednostek przez fundusz inwestycyjny.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych – j.u. podlegają dziedziczeniu. Dla spadkobiercy, który dokona zbycia nabytych w drodze spadku j.u., powstaje dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy PIT. Dochód ten jest opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że spadkobiercy, nie służy prawo potrącenia od uzyskanego przychodu kosztów, jakie poniósł spadkodawca w związku z nabyciem j.u. Na tym tle istnieje spór między podatnikami a organami podatkowymi. W ostatnim czasie temat ten stał się także przedmiotem rozważań ze strony Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd w wyroku z dnia 08.07.2011 sygn. akt III SA/Wa 821/11 wskazał na treść art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, który na gruncie prawa podatkowego reguluje kwestie związane ze śmiercią podatnika i następstwem prawnym na skutek dziedziczenia. Zgodnie z tym przepisem, spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. W ocenie Sądu za prawo majątkowe uznać należy prawo do pomniejszenia przychodu o koszty poniesione przez spadkodawcę na nabycie j.u., które następnie przedstawiane są do wykupu funduszowi inwestycyjnemu. W konsekwencji w przypadku zbycia jednostek uczestnictwa nabytych w drodze spadku, spadkobierca na zasadzie sukcesji praw określonych w art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej nabywa prawo do pomniejszenia swojego przychodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych o koszt nabycia tych jednostek, poniesiony przez spadkodawcę.
Podobny pogląd wyrażony został w prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 30 marca 2009r., sygn. akt I SA/Lu 702/08.
Żywimy nadzieję, że obydwa wyroki stanowią zaczątek korzystnej a jednocześnie zgodnej z prawem linii orzeczniczej, która rozwinie się nie tylko w wyrokach sądów administracyjnych ale również w orzecznictwie organów podatkowych.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.