Artykuł autorstwa eksperta PKF (Ewa Jakubczyk-Cały) opublikowany na stronie www.pkfpolska.pl w dniu 27.02.2012 r. przy okazji corocznego 'Rankingu audytorów' dziennika Rzeczpospolita.
Regulacje inicjujące obligatoryjny charakter komitetów audytu w dużych jednostkach zainteresowania publicznego były „strzałem w dziesiątkę”.
Zauważam w stosunku do lat ubiegłych istotną różnicę w jakości sprawozdawczości, nadzoru właścicielskiego, rewizji finansowej, a w konsekwencji również w jakości zarządzania spółkami. Ma to istotne znaczenie dla odbudowy zaufania na rynku kapitałowym. Właściwe relacje i komunikacja audytora z radami nadzorczymi, a także zarządami spółek - pozwalają na osiągnięcie wartości dodanej z audytu postrzeganego dotychczas często wyłącznie jako wypełnianie prawnych obowiązków.
Z drugiej strony istniejące regulacje wymagają korekty, w tym w zakresie zdefiniowania kwalifikacji i niezależności członków komitetu audytu.
Pozostaje także pytanie czy ograniczenie obligatoryjnego charakteru powołania komitetów audytu tylko do spółek, w których skład rady jest powyżej 5 osób jest zasadne? A może inne kryteria oparte np. na wielkości spółki, a nie na ilości członków rady nadzorczej, byłyby bardziej zasadne(?).
Szybki kontakt
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.