Artykuł autorstwa eksperta PKF (Karolina Strankowska - księgowa) został opublikowany w dzienniku 'Rzeczpospolita' w dniu 22 lipca 2013 roku.
Bardzo często uczestnikami imprez integracyjnych, poza pracownikami, są członkowie ich rodzin. O ile uczestnictwo osób zatrudnionych w firmie nie budzi wątpliwości w ustaleniu związku przyczynowo-skutkowego między wydatkami na organizację imprezy a uzyskiwanymi przychodami, o tyle w przypadku wydatków ponoszonych na członków rodzin urzędy skarbowe nie widzą powiązań z przychodami.
Opinia eksperta PKF
Karolina Strankowska - księgowa
Uważam, że stanowisko fiskusa wykluczające z kosztów wydatki na udział członków rodzin pracowników w imprezach integracyjnych jest bardzo krzywdzące dla podatników. Udział rodzin w imprezie integracyjnej będzie przecież sprzyjał wytworzeniu pozytywnej atmosfery oraz nawiązaniu wzajemnych relacji pomiędzy pracownikami. Jednak biorąc pod uwagę wydawane interpretacje oraz wyroki trudno będzie przekonać urzędy skarbowe do istnienia związku pomiędzy takimi wydatkami a przychodami.
Do niekorzystnych stanowisk można zaliczyć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 3 grudnia 2010 r. (I SA/Wr881/10), którego zdaniem „Uczestnictwo rodziny pracownika w imprezach integracyjnych i związane z nimi wydatki nie mają żadnego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie generują przychodów z tej działalności, a zatem nie wypełniają przesłanek, o których mowa w art. 15 ust.1 ustawy CIT. Podobny stosunek do zaliczenia wydatków za uczestnictwo rodziny w spotkaniu integracyjnym do NKUP można odnaleźć w interpretacji wydanej przez Izbę Skarbowa w Katowicach 15 grudnia 2011 r. (IBPBI/2/423-1162/11/AK) oraz w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 lutego 2008 r. (ILPB3/423-225/07-2/MC).
Niestety, stanowisko organów podatkowych w sprawie zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na spotkania integracyjne dla kontrahentów bądź potencjalnych klientów jest analogiczne do sytuacji z uczestnictwem członków rodzin. Organy podatkowe jednomyślnie uważają, że podczas imprez integracyjnych organizowanych przez przedsiębiorców można integrować jedynie pracowników między sobą i ze spółką. Uczestnictwo zaś kontrahentów lub potencjalnych klientów nosi znamiona reprezentacji, a nie integracji. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (wyrok z 14 maja 2010 r., III SA/Wa 2257/09) „wydatki na integracyjną część organizowanych spotkań, jeżeli ponoszone są w związku z działaniami skierowanymi do klientów i kontrahentów, stanowią koszty reprezentacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT. Wydatki takie mają przyczynić się do pozytywnego nastawienia kontrahentów i klientów względem organizatora imprezy”.
Jednak organy podatkowe zostawiają pewną furtkę dla zaliczenia wydatków związanych z organizacją imprezy szkoleniowo-integracyjnej dla uczestników spoza firmy do kosztów uzyskania przychodów. Mianowicie jeśli część spotkania będzie poświęcona szkoleniu bądź prezentacji produktów lub usług oferowanych przez przedsiębiorcę, to wydatki dotyczące tej części imprezy podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdzenie tego stanowiska można znaleźć w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 kwietnia 2010 r. „O ile nie budzi wątpliwości związek z przychodami wydatków na samą organizację szkoleń, o tyle w przypadku wydatków na tzw. imprezy integracyjne, czy to samodzielne, czy towarzyszące szkoleniu, istnienie takiego związku jest niejednoznaczne. W istocie trudno nawet ocenić wpływ tego rodzaju imprez na efektywność gospodarczą przedsiębiorcy” (III SA/Wa 2257/09).
Jednak podatnicy muszą pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu charakteru szkoleniowego spotkania, ponieważ – według sądu – o charakterze szkoleniowym czy prezentacyjnym nie może decydować jedynie to, czy na imprezowych plakatach lub banerach znajduje się logo firmy. Sama prezentacja firmowych emblematów nie przesądza automatycznie o charakterze reklamowo-szkoleniowym imprezy. Dlatego podatnik powinien posiadać program spotkania, którego przebieg był nakierowany na prezentację produktów i usług oferowanych przez przedsiębiorcę.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.