Estoński CIT – to ryczałt od przychodów spółek, który pozwala zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym, a rozliczenia i dokumentacja opierają się wyłącznie na zasadach występujących w przepisach o rachunkowości. Jeśli chodzi o CIT estoński w praktyce – nie występuje w tym przypadku rachunkowość podatkowa, a tym samym konieczność liczenia kosztów i przychodów podatkowych. Wybierając estoński CIT, podatnik nie jest zobligowany do uiszczenia comiesięcznej zapłaty zaliczek na CIT, a podatek należy odprowadzić do urzędu skarbowego tylko w momencie wypłaty zysku/ dywidendy. To spółka decyduje, kiedy i w jakiej wysokości wypłaci zysk udziałowcom, dlatego też to spółka sama określa termin podatku do zapłaty.
Estoński CIT - warunki i wysokość opodatkowania spółek
Dla małych podatników i dla podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej na tych zasadach, opodatkowanie spółek osobowych wg estońskiego CIT wynosi 10% podstawy opodatkowania. W przypadku pozostałych podatników jest to 20% podstawy opodatkowania.
Opodatkowanie zysku/dywidendy wspólnika
Opodatkowanie dywidendy z tytułu jej wypłaty, w spółce opodatkowanej estońskim CIT jest płacone na preferencyjnych zasadach, czyli podlega pomniejszeniu o:
- 90% kwoty podatku należnego spółki przypadającego na udział wspólnika – w przypadku wypłaty ze spółki będącej małym podatnikiem;
- 70% kwoty podatku należnego spółki przypadającego na udział wspólnika – w przypadku wypłaty ze spółki niebędącej małym podatnikiem.
Efektywne opodatkowanie
W przypadku małego podatnika efektywne opodatkowanie CIT i PIT łącznie wynosi 20%. Opodatkowanie na zasadach ogólnych obejmuje w tym przypadku wartości wynoszące 26,29%.
W przypadku większych podmiotów efektywne opodatkowanie CIT i PIT łącznie kształtuje się na poziomie 25% - zamiast 34,39% przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Należy pamiętać również, że jako przedmiot opodatkowania CIT na zasadach estońskich, wliczane są także dochody z tytułu ukrytych zysków, przez które można rozumieć różnego rodzaju świadczenia pieniężne lub niepieniężne, które następują w związku z prawem do udziału w zysku, a ich beneficjentem (bezpośrednim lub pośrednim) jest udziałowiec (wspólnik) lub też podmiot powiązany. Co do zasady, estoński CIT od ukrytych zysków nie może zostać odliczony od zryczałtowanego PIT.
Kryteria zastosowania
Estoński CIT mogą stosować spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne i proste spółki akcyjne, jeżeli łącznie spełnione są następujące kryteria:
- udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami tych spółek są wyłącznie osoby fizyczne;
- nie posiadają udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;
- za okres opodatkowania ryczałtem nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości;
- przychody uzyskiwane: z wierzytelności, odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, poręczeń, gwarancji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, ze zbycia instrumentów finansowych oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi nie przekraczają 50% wszystkich przychodów spółki;
- zatrudniają na podstawie:
- umowy o pracę co najmniej 3 osoby przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym albo
- innej umowy niż umowa o pracę, przy czym wydatki na wynagrodzenia innych umów niż umowa o pracę stanowią co najmniej 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek ZUS;
- złożą zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD) do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym mają być opodatkowane ryczałtem.
Przedsiębiorcy mogą również wybrać estoński CIT w trakcie roku podatkowego. Przejście na CIT estoński w trakcie roku musi zostać poprzedzone zamknięciem bieżących ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniem sprawozdania finansowego. Zmiana formy opodatkowania rozpoczyna się otwarciem księgi rachunkowej na pierwszy dzień opodatkowania ryczałtem. W takim przypadku miesiąc poprzedzający pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem jest ostatnim miesiącem roku podatkowego rozliczanego na zasadach ogólnych.
Opodatkowanie na ryczałcie należy prowadzić 4 bezpośrednio następujące po sobie lata podatkowe i okres ten nie może ulec wydłużeniu, natomiast nie może zostać skrócony.
Przedsiębiorca wybierając podatek ryczałtowy będzie zobowiązany do kalkulacji tzw. korekty wstępnej - dochodu z tytułu różnic między wynikiem podatkowym a rachunkowym.
Z estońskiego CIT nie mogą korzystać następujące podmioty:
- finansowe (banki, SKOK) i pożyczkowe;
- prowadzące działalność w specjalnych strefach ekonomicznych;
- postawione w stan upadłości lub likwidacji;
- utworzeni w wyniku połączenia lub podziału albo
- podzieleni przez wydzielenie.
Estoński CIT dla nowych spółek
W przypadku spółki rozpoczynającej działalność - warunek w zakresie przychodów uznaje się za spełniony w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem, natomiast kryterium zatrudnienia nie dotyczy roku rozpoczęcia działalności i następnych 2 lat podatkowych bezpośrednio po nim następujących. Co ważne - od drugiego roku podatkowego spółka zobligowana jest corocznie zwiększać zatrudnienie o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy, aż do osiągnięcia wymaganej wielkości zatrudnienia.
Przejście na estoński CIT z klasycznego opodatkowania może okazać się interesującym rozwiązaniem dla spółki z uwagi na poziom wysokości efektywnego opodatkowania, dlatego też rekomendujemy rozważenie wskazanych zmian. Służymy wsparciem przy dokonaniu szczegółowej analizy, rekomendacji i wskazaniu harmonogramu działań przy przeprowadzeniu spółki w zakresie zmiany formy opodatkowania na estoński CIT.
Pliki do pobrania
Może Cię zainteresować
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.