Artykuł autorstwa eksperta PKF (Jolanta Nowicka – Manager ds. doradztwa podatkowego), został opublikowany na łamach dziennika „Rzeczpospolita”.
Wymóg przeprowadzenia postępowania dowodowego pojawia się w sytuacji, kiedy określone fakty pomiędzy przedsiębiorcą, będącym stroną postępowania, a organem podatkowym są sporne. W toku prowadzonego postępowania organ podatkowy zobligowany jest do przeprowadzenia postępowania dowodowego, gdzie katalog środków dowodowych jest otwarty. Definicja dowodu nie została wprost przedstawiona w Ordynacji podatkowej, niemniej regulacje tej ustawy wskazują, że „jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem”(art. 180 Ordynacji podatkowej). Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN „dowodem jest okoliczność lub rzecz dowodząca czegoś, lub świadcząca o czymś, a także dowodem może być dokument urzędowy stwierdzający coś lub też skończony ciąg zdań uzasadniający prawdziwość danego twierdzenia”. „W potocznym języku prawniczym wyraz „dowód" utożsamiany jest zwykle ze środkiem dowodowym lub w nieco innym znaczeniu – źródłem dowodu np. w wyrażeniu dowód ze świadka.”(Etel L. i in. Ordynacja podatkowa. Komentarz aktualizowany, LEX/el.2019).
...
Pełny artykuł znajduje się poniżej.
Pliki do pobrania
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.