Alert autorstwa ekspertki PKF (Ewa Wollschlaeger - Młodszy konsultant ds. cen transferowych).
Spółka, która otrzymała decyzję o wsparciu (dalej: DOW), nie jest zwolniona z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Nie ma przy tym znaczenia, że nie uzyskała dochodu z działalności objętej decyzją o wsparciu – tak brzmi stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS), wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 31 maja 2024 r. Utrzymanie nowej linii interpretacyjnej zapoczątkowanej przez DKIS może wiązać się z koniecznością ponownej weryfikacji obowiązków z zakresu cen transferowych dla podatników otrzymujących DOW.
Dotychczasowa interpretacja przepisów
Zgodnie z art. 11n ustawy o CIT (uCIT), zwolnione z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych są transakcje kontrolowane zawierane wyłącznie przez podmioty powiązane mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w roku podatkowym, w którym każdy z tych podmiotów powiązanych spełnia łącznie następujące warunki:
- nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 6,
- nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a (zwolnienia wynikającego z prowadzenia działalności w SSE lub ze zwolnienia dochodów osiągniętych w wyniku realizacji nowej inwestycji objętej decyzją o wsparciu),
- nie poniósł straty podatkowej.
Do tej pory DKIS prezentował jednolite podejście, zgodnie z którym stosowanie zwolnienia podatkowego na podstawie DOW uzależnione jest od faktycznego osiągnięcia dochodu, który podlegałby zwolnieniu na mocy uzyskanej decyzji. Oznaczało to, że jeśli podatnik posiadał DOW, ale nie osiągnął dochodu z działalności objętej decyzją, to nie korzystał ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 34a uCIT, a więc mógł skorzystać ze zwolnienia z obowiązku dokumentacyjnego na podstawie art. 11n pkt 1 uCIT. Dopiero wygenerowanie dochodu z inwestycji objętej decyzją o wsparciu wiązało się z obowiązkiem sporządzenia dokumentacji na potrzeby cen transferowych (m.in. interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2024 r. 0111-KDIB1-3.4010.675.2023.2.JKU oraz interpretacja indywidualna z dnia 19 listopada 2020 r. 0111-KDIB1-2.4010.414.2020.1.MS).
Zaskakujące więc wydaje się stanowisko DKIS wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 31 maja 2024 r., które całkowicie wyłamuje się z dotychczasowej linii interpretacyjnej.
Nowe stanowisko organu
Z wnioskiem o interpretację indywidualną wystąpiła spółka z o.o. (Wnioskodawca), która w 2022 r. przeprowadzała transakcje kontrolowane z krajowym podmiotem powiązanym (inną spółką z o.o.), przekraczające progi obligujące do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Spółka uzyskała w 2018 r. decyzję o wsparciu na działalność w Specjalnej Strefy Ekonomicznej (zastąpionej przez Polską Strefę Inwestycji), jednak dopiero w 2022 r. rozpoczęła inwestycję objętą DOW. Spółka z działalności strefowej odnotowała stratę, a więc nie osiągnęła dochodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.
Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w przypadku braku wygenerowania przychodów z działalności strefowej/osiągnięcia straty w 2022 r., może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.
Jak argumentowała we wniosku Spółka, dla ustalenia momentu, od którego podatnik będzie uprawniony do stosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a uCIT, istotne znaczenie ma moment uzyskania dochodu z realizowanej Inwestycji, a nie samo posiadanie DOW. W konsekwencji, Spółka nie musi sporządzać dokumentacji cen transferowych. Wnioskodawca powołał się przy tym na wcześniejsze interpretacje w tym zakresie.
DKIS w interpretacji z dnia 31 maja 2024 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.178.2024.1.MBD) uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Organ stwierdził, że w sytuacji posiadania decyzji o wsparciu, brak dochodów podlegających zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a uCIT, nie uprawnia do stwierdzenia, że spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania CIT. Z uwagi na fakt posiadania przez spółkę ważnej decyzji o wsparciu na realizację inwestycji, spółka z mocy prawa, obligatoryjnie, korzysta ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34a uCIT. Podatnik nie ma wyboru, czy skorzysta, czy też nie skorzysta ze zwolnienia przedmiotowego, jeżeli posiada ważną decyzję o wsparciu. Nie jest zatem uprawniony do zwolnienia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.
WSA w Poznaniu wyrokiem z dnia 9 stycznia 2025 r. (sygn. akt I SA/Po 441/24) oddalił skargę Spółki.
Jak wskazano w uzasadnieniu, w art. 11n pkt 1 uCIT mowa jest o podmiotach, które nie poniosły straty podatkowej i nie korzystały ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 6 lub art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a. Nie ma znaczenia, że spółka nie osiągnęła dochodu z działalności objętej DOW – sąd uznał, że już samo poniesienie wydatków kwalifikowanych w ramach inwestycji oznacza, że podatnik może korzystać ze zwolnienia inwestycyjnego, nawet jeśli jeszcze nie uzyskał dochodu.
Wyrok nie jest prawomocny.
Co to oznacza dla podatników?
Jeśli podejście zaprezentowane przez DKIS i WSA się utrzyma, podatnicy otrzymujący DOW będą zobligowani do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych i TPR.
Brak dokumentacji cen transferowych może skutkować dotkliwymi konsekwencjami finansowymi, zarówno dla samej spółki, jak i dla członków zarządu:
- Zgodnie z art. 56c KKS, za brak sporządzenia dokumentacji cen transferowych pomimo obowiązku przewidziana jest kara grzywny do 720 stawek dziennych.
- Za sporządzenie dokumentacji po terminie grozi kara grzywny do 240 stawek dziennych.
- Możliwość nałożenia kary za kilka lat wstecz (ze względu na 5-letni okres przedawnienia), co m.in. dla członków zarządu takich podmiotów może nieść ogromne konsekwencje finansowe.
Warto również przypomnieć, że skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku dokumentowania transakcji kontrolowanych jest uwarunkowane spełnieniem określonych przesłanek przez wszystkie strony transakcji. Jeśli przynajmniej jeden z krajowych podmiotów powiązanych, biorących udział w transakcji kontrolowanej, otrzymał decyzję o wsparciu, konieczne będzie przygotowanie dokumentacji cen transferowych również przez pozostałe strony transakcji! Nie ma przy tym znaczenia, czy podmiot ten rzeczywiście osiąga dochody objęte DOW.

Może Cię zainteresować
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.