Artykuł autorstwa ekperta PKF (Krzysztof Marcinkowski - Ekspert ds. podatków), został opublikowany 17 lutego 2015 r. na portalu TaxFin.pl.
Z dniem 01.01.2015 r. ustawodawca znowelizował art. 12 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, regulujący kwestię obliczania terminów. Zmiana ta wywołała pewne wątpliwości podatników, co do terminu składania deklaracji oraz płatności podatku.
Zmiana terminu
I tak, na podstawie zmienionego § 5 w/w artykułu, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej (do końca 2014 r. w paragrafie tym brak było tego zastrzeżenia). Uznać zatem należy, iż w dalszym ciągu obowiązuje zasada ogólna, zgodnie z którą, jeżeli termin przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to „przechodzi” on na następny dzień po dniu (dniach) wolnych. Zasadnym jest zatem pytanie, które przepisy stanowią wyjątek od tej zasady?
Okresy miesięczne lub kwartalne
Odpowiedzi na tak postawione pytanie należy udzielić na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Na mocy art. 99 tej ustawy, podatnicy co zobowiązani składać deklaracje za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. W przypadku zaś deklaracji za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po danym kwartale. Takie same zasady – wynikające z art. 103 ustawy VAT – dotyczą płatności podatku. Redakcja w/w przepisów wskazuje, iż nie sposób uznać, by zawierały one zastrzeżenie, o którym mowa w art. 12 § 5 Op. Zwrócić jednak należy uwagę na rozdział 6a ustawy o podatku od towarów i usług (wejście w życie 01.01.2015 r.) w zakresie procedury szczególnej dotyczącej usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych świadczonych przez podmioty mające siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej, ale nieposiadające takiej siedziby w państwie członkowskim konsumpcji, na rzecz osób niebędących podatnikami, o których mowa w art. 28a. Zgodnie bowiem z art. 130c ust. 1 - 3 ustawy VAT, podatnicy zidentyfikowani na potrzeby tej procedury szczególnej są obowiązani składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracje na potrzeby rozliczenia VAT. Deklaracje te składa się za okresy kwartalne w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Przy czym termin ten upływa również, gdy ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy.
Usługi nadawcze, telekomunikacyjne i elektroniczne
Aktualne brzmienie w/w przepisów określono mocą ustawy z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. W uzasadnieniu wprowadzanych zmian wskazano, że zmiana art. 12 § 5 O.p. związana jest z nowymi regulacjami w zakresie procedur szczególnych dotyczących usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, tj. z faktem, iż termin na złożenie deklaracji elektronicznej przez podatnika zarejestrowanego na potrzeby w/w procedur nie ulega zmianie, nawet wtedy, gdy przypadnie on na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż zastrzeżenie, o którym mowa w art. 12 § 5 O.p. musi wynikać wprost z przepisów materialnego prawa podatkowego. Zastrzeżenie to wynika z art.130c ust. 3 ustawy VAT, a zatem składanie deklaracji, zeznań itp., innych niż te, o których mowa w art. 130c ustawy VAT oraz płatność podatku, winny dokonywać się z uwzględnieniem zasady ogólnej, zgodnie z którą, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.