Artykuł autorstwa ekspertów PKF (Ewa Jakubczyk-Cały - Partner Zarządzający, Biegły rewident i Marek Wojciechowski - Partner, Biegły rewident), został opublikowany 4 sierpnia 2009 r. na łamach dziennika Gazeta Giełdy i Inwestorów "Parkiet".
Z czego wynika popularność rynku NewConnect, jakie są jego największe atuty?
NewConnect stworzony został jako platforma głównie dla małych firm o niewielkiej kapitalizacji, działających w innowacyjnych i rozwojowych sektorach tzw. nowych technologii, jak np. IT, energia alternatywna, czy media elektroniczne. Mimo krótkiej historii (niecałe dwa lata istnienia) rynek zdobył szerokie zainteresowanie emitentów mierzone chociażby liczbą 95 debiutów giełdowych. NewConnect zapewnia zatem „młodym” spółkom dostęp do nowych źródeł finansowania, przy jednoczesnym wzroście rozpoznawalności marki i zwiększeniu wiarygodności zarówno wśród kontrahentów, jak i instytucji finansowych. Ponadto do największych atutów NewConnect należą bardziej liberalne zarówno wymogi formalne debiutu giełdowego, jak również późniejsze obowiązki informacyjne w porównaniu do GPW, co dalej przekłada się na tańsze i szybsze (2-3 miesiące) pozyskanie kapitału.
Jakie są największe mankamenty NC?
Oczywiście są również mankamenty. Osoby zainteresowane nabyciem akcji na NewConnect w związku z faktem, iż inwestują często w spółki o krótkiej historii lub nawet w fazie „start –up’u” muszą liczyć się ze znacznie większym ryzykiem inwestycyjnym niż w przypadku GPW. Ponadto większość związanych z rynkiem osób za istotne mankamenty uznaje:
niską kapitalizację i brak płynności obrotu, które prowadzącą do trudności z realizacją zleceń o większej wartości i możliwości manipulacji kursem giełdowym,
liberalne obowiązki informacyjne, w szczególności brak obowiązku zamieszczania raportów kwartalnych (od III kwartału 2009 wprowadzonego przez GPW) prowadzące do problemów z bieżąca analizą kondycji finansowej spółek.
Jakie przewagi ma NC nad GPW?
Potencjalny inwestor debiutując w ramach oferty prywatnej nie musi sporządzać często skomplikowanego prospektu emisyjnego, a jedynie prosty dokument informacyjny, który nie zawiera obowiązku przekształcenia sprawozdań finansowych na standardy międzynarodowe (co jest często zmorą emitentów na GPW). Prostsza jest także ścieżka zatwierdzenia dokumentu informacyjnego, który w przypadku emisji prywatnych jest aprobowany przez autoryzowanego doradcę i współzatwierdzany przez GPW. Istotną przewagą konkurencyjną NewConnect nad GPW są również stałe opłaty za dopuszczenie do obrotu i późniejsze funkcjonowanie na rynku wynoszące 3 000 zł (w przypadku GPW S.A. koszty zależą od kapitalizacji spółki).
Wiele firm notowanych na NC narzeka na niską płynność oraz niedostateczne zainteresowanie ze strony dużych inwestorów finansowych; co należałoby zrobić, by usunąć te niedociągnięcia?
Rynek NewConnect przyciąga głównie inwestorów indywidualnych. Prawdopodobnym tego powodem może być np. akceptacja niestandardowego ryzyka połączona z nadzieją na zwiększone stopy zwrotu z inwestycji. Niestety niska płynność rynku stwarza ryzyko, że inwestycja często wbrew oczekiwaniom inwestora pozostaje w portfelu inwestycyjnym jako długoterminowa, uszczuplając mobilność kapitału drobnego inwestora. Świadoma decyzja o inwestowaniu na tym rynku powinna być rezultatem szczegółowej analizy fundamentalnej inwestora w zakresie szans i ryzyk branży, w której umiejscowiony jest cel inwestycyjny.
Instytucjonalni inwestorzy finansowi nie mają szczególnych bodźców do inwestowania na tym rynku, możliwa kwota inwestycji i ryzyko z nią związane nie pokrywa nakładu pracochłonności związanego z analizą celów inwestycyjnych. W wielu przypadkach, analiza może być oparta wyłącznie na prognozach przyszłości, bez historycznych danych o charakterze fundamentalnym, a więc inwestor instytucjonalny nie chce podejmować ryzyka. Być może rozwiązaniem byłaby zmiana przepisów w zakresie struktury inwestowania przez otwarte fundusze inwestycyjne oraz jeszcze doskonalsza promocja rynku NewConnect na rynkach zagranicznych.
Czy NC można nazwać "inkubatorem przedsiębiorczości", dlaczego?
Tak, można. Rynek ten jako jedyny pozwala na sfinansowanie przez otoczenie zewnętrzne jakim są potencjalni inwestorzy nawet najśmielszych innowacyjnych, wykreowanych przedsięwzięć.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.